Kary za niedopełnienie formalności podatkowych będą łagodniejsze. Jest projekt

Resort finansów chce złagodzić część kar za przestępstwa skarbowe, które mają charakter formalny, czyli dotyczą niektórych oświadczeń i informacji.

Publikacja: 19.05.2025 15:47

Kary za niedopełnienie formalności podatkowych będą łagodniejsze. Jest projekt

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z projektu nowelizacji kodeksu karnego skarbowego oraz ordynacji podatkowej. To element wielkiej reformy rządowej, której celem jest wyeliminowanie zbędnych procedur administracyjnych, redukcja kosztów prowadzenia działalności oraz zwiększenie przejrzystości systemu podatkowego. 

Grzywny za przestępstwa karne skarbowe

Nowelizacja zakłada złagodzenie odpowiedzialności karnej skarbowej za przestępstwa, które mają charakter formalny, tzn. dotyczą dokumentów w postaci oświadczeń oraz informacji. W przypadku wskazanych w projekcie przestępstw skarbowych określona ma zostać maksymalna liczba stawek dziennych, którą sąd wymierza za dany czyn zabroniony, poprzez zmianę górnej granicy kary grzywny. W wyniku nowelizacji górny pułap sankcji ma zostać obniżony m.in. z 720 stawek (44 793 504 zł) na 480 stawek (29 862 336 zł) lub 240 stawek (14 931 168 zł), czy z 240 stawek dziennych na 120 (7 465 584 zł). 

Czytaj więcej

Wzrosły kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Ile wynoszą od 2025 r.?

Jak podkreśla projektodawca obniżeniu ma ulec zarówno górna granica kary grzywny za czyny polegające na niewykonaniu obowiązku, jak i maksymalna kara za czyny związane z naruszeniem ustawowych terminów. 

Na liście objętej planowanymi zmianami znalazł się m.in. art. 56a k.k.s., który dotyczy naruszenia obowiązków związanych z informacją składaną przez podatnika o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej. W tym przypadku zagrożenie grzywną ma spaść z 720 stawek dziennych do 240 stawek dziennych w przypadku jej nie złożenia albo złożenia niezgodnie z prawdą oraz do 120 stawek dziennych przy nieterminowym wywiązaniu się z obowiązku. 

Z kolei w zakresie oświadczeń o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych proponuje się obniżenie górnej granicy kary grzywny z 720 stawek dziennych na 480, jeżeli przedmiotowa dokumentacja nie została złożona bądź też złożono ją niezgodnie ze stanem rzeczywistym. A w przypadku spóźnienia z 240 stawek dziennych na 120.

Kary za przestępstwa karne skarbowe w dół

Złagodzeniem kar mają zostać objęte również regulacje dotyczące m.in. podania nieprawdy lub zatajenie prawdy w wybranych oświadczeniach lub informacjach związanych z podatkami dochodowymi, czy za naruszenia obowiązków związanych z informacją o opodatkowaniu wyrównawczym. 

Dodatkowo projektodawcy w ogóle chcą zrezygnować z karalności za niewyznaczenie osoby pobierającej podatki. Projekt zakłada bowiem rezygnację z obowiązku zgłoszenia osób odpowiedzialnych za obliczanie, pobieranie i wpłacanie podatków. Likwidacja tej formalności ma spowodować zmniejszenie liczby dokumentów przesyłanych do fiskusa.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że złagodzenie kar dotyczy czynów, które nie prowadzą do uszczuplenia budżetu. W konsekwencji proponowane obniżenie pułapów kar będzie adekwatne do stopnia społecznej szkodliwości czynów. Nowelizacja ma ponadto usystematyzować i ujednolicić przepisy tak, żeby stały się one bardziej czytelne i jasne. 

Nowelizacja ma wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. 

Etap legislacyjny :konsultacje społeczne i opiniowanie

Tak wynika z projektu nowelizacji kodeksu karnego skarbowego oraz ordynacji podatkowej. To element wielkiej reformy rządowej, której celem jest wyeliminowanie zbędnych procedur administracyjnych, redukcja kosztów prowadzenia działalności oraz zwiększenie przejrzystości systemu podatkowego. 

Grzywny za przestępstwa karne skarbowe

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”