Na odstrzale dzików zarobi też... skarbówka? Podatek od zleceń myśliwskich

Należności dla myśliwych za każdą sztukę zwierza odstrzelonego na zlecenie Polskiego Związku Łowieckiego to opodatkowany przychód z innych źródeł. Skarbówka ma więc szansę zarobić na odstrzale dzików. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (NSA).

Publikacja: 27.03.2024 07:16

Na odstrzale dzików zarobi też... skarbówka? Podatek od zleceń myśliwskich

Foto: Adobe Stock

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) oddalił skargę kasacyjną Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ), który spierał się z fiskusem o podatkową kwalifikację pieniędzy wypłacanych za sanitarny odstrzał dzików.

Na celowniku skarbówki. Podatek dla myśliwych

Sprawa była pokłosiem wniosku o interpretację podatkową. Związek wyjaśnił w nim, że na podstawie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz przepisów wykonawczych samodzielnie lub za pomocą swojego organu zleca sanitarny odstrzał zwierząt. PZŁ tłumaczył, że myśliwemu, któremu go zleca, przysługuje ryczałt, który ustala i wypłaca powiatowy lekarz weterynarii na podstawie faktury. Związek miał wątpliwości, jak kwalifikować podatkowo należności przekazane myśliwym – zarówno zatrudnionym, jak i nie – którym będzie zlecał odstrzał. Chodziło przede wszystkim o to, jakiego rodzaju to przychód i czy ewentualnie w związku z tym na PZŁ jako płatniku ciążą jakieś obowiązki.

Fiskus uznał, że rekompensata stanowiąca zwrot w formie ryczałtowej kosztów za każdą sztukę odstrzelonego zwierzęcia myśliwym – zarówno pracownikom, jak i nie – to przychód z innych źródeł. W ocenie urzędników kwoty te nie będą korzystały z limitowanego zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o PIT przewidzianego dla osób wykonujących czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich. Związek nie musi więc potrącać od nich PIT, ale ma sporządzić odrębnie dla każdego myśliwego informację PIT-11.

Czytaj więcej

Fiskus chce PIT od myśliwych za strzelanie do dzików

PZŁ nie zgodził się z taką wykładnią przepisów. Zaskarżył ją, ale przegrał. Najpierw stanowisko fiskusa potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Jego zdaniem analiza przepisów podatkowych i regulujących sanitarny odstrzał zwierząt prowadzi do wniosku, że ustawodawca nie zamierzał akcentować roli myśliwych jako osób wykonujących obowiązki społeczne lub obywatelskie. Nie ma podstaw do przyjęcia, że ryczałtowane należności dla myśliwych to dieta lub zwrot kosztów z art. 21 ust. 1 pkt 1 pkt 17 ustawy o PIT. W konsekwencji sporny ryczałt także w kwocie do 3000 zł miesięcznie nie korzysta z ulgi.

Podatek od odstrzału dzików: PIT jest, skarbówka czeka

Wątpliwości, że sporne należności to przychód z innych źródeł bez prawa do preferencji, nie miał też NSA. W tym przypadku nie można bowiem mówić o obowiązkach społecznych czy obywatelskich, bo myśliwy działa ze zlecenia związku. Dlatego, jak tłumaczył sędzia sprawozdawca Krzysztof Kandut, rola płatnika w tym przypadku sprowadza się do sporządzenia i przekazania PIT-11 myśliwemu. I to on ma obowiązek samodzielnego rozliczenia podatku. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: II FSK 831/21

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) oddalił skargę kasacyjną Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ), który spierał się z fiskusem o podatkową kwalifikację pieniędzy wypłacanych za sanitarny odstrzał dzików.

Na celowniku skarbówki. Podatek dla myśliwych

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP