Komputery dla szkół i uczelni z zerową stawką VAT

Sposób i zakres wykorzystania sprzętu komputerowego nabywanego przez jednostkę oświatową nie ma znaczenia dla skorzystania z preferencji przez sprzedawcę.

Publikacja: 19.06.2023 02:00

Komputery dla szkół i uczelni z zerową stawką VAT

Foto: AdobeStock

- Jesteśmy dostawcą sprzętu IT (np. komputerów stacjonarnych, laptopów, notebooków czy też urządzeń wielofunkcyjnych) wraz z akcesoriami. Często nabywcami naszych sprzętów są uczelnie publiczne oraz różnego typu placówki oświatowe (dokładnie gminy nabywające sprzęt dla szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych). Wytypowane towary (tj. jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych, drukarki, skanery, urządzenia komputerowe dla osób niewidomych i niedowidzących oraz urządzenia do transmisji danych cyfrowych, w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy) sprzedawane na rzecz tych podmiotów mogą korzystać z preferencyjnej zerowej stawki VAT zamiast 23-proc. Wiemy, że w tym zakresie należy spełnić oczywiście odpowiednie wymogi dokumentacyjne. I te wypełniamy. Ostatnio jednak otrzymaliśmy informację, że przed sprzedażą mamy także badać planowany zakres wykorzystania przywołanych powyżej sprzętów przez uczelnie czy szkoły. Czy prawdą jest, że preferencyjna zerowa stawka VAT przysługuje jedynie względem sprzętu, jaki używany jest do nauki, kształcenia lub w celach badawczych (w przypadku uczelni)? A jeśli przykładowo sprzęt jest używany przez kadrę administracyjną czy zajmującą się np. odpłatnymi wynajmami sal lub innych powierzchni, to już wskazana preferencja nie przysługuje? – pyta czytelniczka.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?