Osoba sprzedająca nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia płaci co do zasady 19 proc. PIT, chyba że przeznaczy pieniądze na własne cele mieszkaniowe. Skarbówka zaznaczyła jednak w najnowszej interpretacji, że warunku tego nie spełnia zakup nowej nieruchomości dla członka rodziny.

Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie podatniczki, która otrzymała w 2018 r. kilka działek w darowiźnie i sprzedała w 2021 r., czyli przed upływem pięciu lat. Większość środków zainwestowała w budowę domu, a za pozostałe kupiła mieszkanie dla teściowej.

Dyrektor KIS uznał, że nie ma prawa do zwolnienia z podatku. Przypomniał, że na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT dochód ze sprzedaży nieruchomości podlega co do zasady 19-proc. PIT. Dopiero po upływie pięciu lat od nabycia jest zwolniony z daniny. Podatnik może skorzystać z ulgi na cele mieszkaniowe. Jednak zakup lokalu, w którym będzie mieszkała teściowa podatniczki, nie spełnia ustawowych warunków. Nie ma znaczenia, że wnioskodawczyni będzie w nim przebywać.

„Fakt, że podatniczka jest wraz z mężem zobowiązana do sprawowania opieki nad teściową, nie mieścić się w pojęciu zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych” – uznał dyrektor KIS.

To oznacza, że pieniądze przeznaczone na zakup tej nieruchomości należy opodatkować stawką 19 proc. zgodnie z art. 30e ustawy o PIT.

Numer interpretacji: 0114-KDIP2-1.4011.520.2022.1.MW

Czytaj więcej

Skarbówka: falstart w kupnie mieszkania odbiera ulgę