Same zapisy z ewidencji budynków i gruntów nie przesądzają o podatku

Znaczenie dla opodatkowania podatkiem od nieruchomości i wysokości stawki ma to, jak jest ona wykorzystywana. Przy czym należy brać pod uwagę rzeczywiste związanie z działalnością gospodarczą.

Aktualizacja: 04.03.2022 10:26 Publikacja: 04.03.2022 07:00

Same zapisy z ewidencji budynków i gruntów nie przesądzają o podatku

Foto: Adobe Stock

W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną podatnika, który spierał się z urzędnikami samorządowymi o wysokość podatku od nieruchomości za 2017 r.

Spór zaczął się, gdy prezydent miasta uznał, że wysokość podatku skarżącego należy ustalić od budowli związanych z działalnością ze stawką 2 proc. Przedsiębiorca nie zgadzał się z taką decyzją. Przekonywał, że wymiar podatku powinien być ustalony na podstawie stanu rzeczywistego, z pominięciem niezgodnych z nim danych wynikających z ewidencji gruntów i budynków. Tłumaczył, że część budynków i gruntów nie wchodzi w skład przedsiębiorstwa. Nie stanowią one też środków trwałych. Nic to jednak nie dało i sprawa trafiła do sądu administracyjnego. W skardze przedsiębiorca konsekwentnie negował stanowisko, że wszystkie grunty i budynki będące w posiadaniu osoby fizycznej prowadzącej jednocześnie działalność gospodarczą należy opodatkować stawką właściwą dla gruntów i budynków związanych z jej prowadzeniem.

Czytaj więcej

Zakup mieszkania w Unii daje ulgę podatkową

To nie przekonało Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. Oddalając skargę, uznał, że skoro nieruchomość jest w całości w posiadaniu przedsiębiorcy, to można ją traktować jako związaną z prowadzeniem działalności i opodatkować najwyższymi stawkami.

Rację podatnikowi przyznał dopiero NSA. Zauważył, że znaczenie dla opodatkowania podatkiem od nieruchomości ma sposób jej wykorzystywania. Istotne dla zastosowania podwyższonej stawki jest zaś to, czy nieruchomość jest wykorzystywana w związku z działalnością gospodarczą. Jak tłumaczył sędzia sprawozdawca Adam Nita, ustalając, czy nieruchomość jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej, należy brać pod uwagę rzeczywiste związanie. Dlatego sama klasyfikacja w ewidencji budynków i gruntów nie przesądza o kwalifikacji podatkowej i stawce podatku. Ponadto, w spornej sprawie z ewidencji środków trwałych wynika, że nieruchomości w 2017 r. nie były związane z działalnością skarżącego. WSA będzie musiał odnieść się do rzeczywistego związania ich z działalnością podatnika.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego