[b]Mam dwójkę dzieci, jestem panną i żyją w konkubinacie. Ojciec jednego z dzieci nie żyje, ale dziecko nie pobiera renty rodzinnej. Ja natomiast mam rentę rodzinna po mamie, ponieważ się uczę. Czy mogę rozliczyć się z podatku z jednym dzieckiem, a mój partner z drugim?[/b]
Organy podatkowe prezentują pogląd, że w takiej sytuacji wspólne rozliczenie z dzieckiem jest niemożliwe. Nie wynika to jednak wprost z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=46F8F53B7FC2DA1B1047A421BF3A101F?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link], bo w świetle art. 6 ust. 5 za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów.
Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
W definicji tej słowem nie wspomina się o osobach żyjących w konkubinacie. Organy podatkowe, ale też i niektóre sądy, są jednak zdania, że nie można uznać za osobę samotnie wychowującą dziecko rodzica, który wychowuje syna lub matkę przy udziale innej osoby.
- Z istoty pojęcia „osoby samotnie wychowującej dziecko” wynika, że jest to osoba, która w określonej sytuacji, w określonym czasie zupełnie sama zajmuje się wychowywaniem dziecka - stwierdziła [b]Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 23 lipca 2009 r. (ITPB1/415-443/09/MM)[/b] i odmówiła podatnikowi żyjącemu w konkubinacie prawa do wspólnego rozliczenia z własnym dzieckiem argumentując - Nie można uznać pana za „osobę samotnie wychowującą dziecko”, ponieważ wychowaniem tego dziecka zajmuje się pan wspólnie z jego matką, z którą razem zamieszkuje.