Warto to uwzględnić przy planowaniu kolejnych spraw, np. wizyty w banku przy załatwianiu kredytu.
Zaświadczenie wydawane jest na żądanie osoby zainteresowanej w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia wniosku. Wyjątek stanowi jedynie zaświadczenie o miejscu zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wydawane dla nierezydentów oraz dla Polaków pracujących za granicą (tzw. certyfikat rezydencji podatkowej). W myśl art. 306a § 1 [link= http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]ordynacji podatkowej[/link] zaświadczenie to ma być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Ale uwaga! Ów siedmiodniowy termin nie zawsze biegnie od dnia złożenia wniosku. W niektórych bowiem sytuacjach będzie liczony inaczej. Powinny o tym wiedzieć przede wszystkim osoby, które zamierzają kupić firmę, a przed sfinalizowaniem umowy chcą jeszcze sprawdzić, czy zbywający przedsiębiorstwo nie ma zaległości podatkowych. W takich przypadkach termin będzie liczony od dnia uzyskania przez urząd skarbowy zgody zbywającego na wydanie zaświadczenia nabywcy.
Występujący z wnioskiem powinni też pamiętać, że oczekiwanie na wydanie zaświadczenia w pewnych sytuacjach może się wydłużyć, i to znacząco. Jeśli bowiem urząd odmówi nam wydania żądanego dokumentu, to mamy prawo złożyć zażalenie na wydane nam postanowienie. Dyrektor izby skarbowej, który będzie je rozpatrywał, powinien to zrobić niezwłocznie. Zawsze jednak, zgodnie z art. 139 ordynacji podatkowej, który w tym przypadku będzie miał zastosowanie, będzie mógł sprawę przeciągnąć, choć nie dłużej niż przez miesiąc, a w sprawach szczególnie skomplikowanych nasze zażalenie będzie musiał rozpatrzyć nie później niż w ciągu dwóch miesięcy.
Co ważne, podatnik, który ubiega się o wydanie zaświadczenia, nie jest bezradny także wobec opieszałości w rozpatrywaniu sprawy już na etapie urzędu skarbowego. [b]Zgodnie bowiem z przepisami rozdziału 4 ordynacji podatkowej, do którego odsyłają regulacje dotyczące wydawania zaświadczeń (a konkretnie zgodnie z art. 141 ww. ustawy), wnioskodawca ma prawo wystosować do dyrektora izby skarbowej ponaglenie, gdyby okazało się, że urząd skarbowy nie wydał żądanego zaświadczenia w ustawowym terminie siedmiu dni. [/b]