Studenci otrzymują stypendium z różnych źródeł – m.in. uczelni, fundacji pomagającej np. młodym talentom lub od prywatnego przedsiębiorstwa. Opodatkowanie zależy od tego, kto ufundował pomoc i na podstawie jakich przepisów.
Z podatku zwolniona jest pomoc materialna dla uczniów, studentów i doktorantów pochodząca z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni. Chodzi o wsparcie przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty, prawa o szkolnictwie wyższym oraz o stopniach naukowych. Dotyczy to zarówno stypendiów socjalnych, np. ze względu na niski dochód w rodzinie, jak i tych za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe.
[srodtytul]Kiedy obowiązuje limit[/srodtytul]
Inaczej będzie z osobami, którym wsparcie przyznała organizacja pożytku publicznego, a regulamin ubiegania się o nie został podany do wiadomości publicznej za pomocą np. Internetu czy środków masowego przekazu. Wolna od podatku jest wówczas kwota do 380 zł miesięcznie. Ten sam limit odnosi się do stypendiów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, np. rady miasta.
[wyimek]Jeśli stypendium jest wolne od PIT, nie składamy zeznania do urzędu skarbowego[/wyimek]