Mam dwójkę dzieci w wieku szkolnym. Czy mogę odliczyć – jako darowiznę – wpłatę na komitet rodzicielski?
Niestety, organy podatkowe mogą zakwestionować takie odliczenie. Uważają bowiem, że komitet rodzicielski nie jest organizacją pozarządową, o której mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Moim zdaniem to kontrowersyjne stanowisko. Komitet rodzicielski może bowiem realizować cele działalności pożytku publicznego, np. prowadzić działania związane z nauką i wychowaniem. Jest to reprezentacja rodziców, którą tworzy się na podstawie ustawy o systemie oświaty. Nie jest jednostką sektora finansów publicznych i nie działa w celu osiągnięcia zysku. Może występować jako samodzielny, niezależny od szkoły podmiot, także jako płatnik (jeśli np. zatrudnia księgową). Wydaje się więc, że można odliczać przekazaną na rzecz komitetu darowiznę, jeżeli faktycznie jest przeznaczona na cele działalności pożytku publicznego. Większość organów podatkowych się z tym jednak nie zgadza (np. interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach, PD III/415-32/05). Także Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie “Rz” (pisaliśmy o tym 3 października 2006 r.>> "Odliczając wpłaty na komitet szkolny, ryzykujemy spór z fiskusem") stwierdziło, że nie można w tym wypadku skorzystać z ulgi, ponieważ komitet rodzicielski to wewnętrzny organ szkoły i nie może funkcjonować poza jej strukturą. Tak więc, odliczając taką darowiznę, ryzykujemy spór z fiskusem.
Czy do skorzystania z ulgi na darowiznę krwi wystarczy zaświadczenie ze stacji krwiodawstwa?
Darowiznę na cele krwiodawstwa potwierdza dokument, z którego wynika jej wartość oraz oświadczenie obdarowanego o przyjęciu. Tak mówi art. 26 ust. 7 pkt 2 ustawy o PIT. Na pewno z zaświadczenia wydanego przez stację krwiodawstwa wynika, ile krwi oddaliśmy i na tej podstawie możemy obliczyć jej wartość z zastosowaniem przelicznika w wysokości 130 zł za litr oddanej krwi. Czy takie zaświadczenie może być jednocześnie oświadczeniem o przyjęciu darowizny? Wydaje się, że tak, ponieważ niewątpliwie potwierdza fakt przekazania krwi wskazanej w zaświadczeniu stacji krwiodawstwa. Jednak aby uniknąć zakwestionowania tej darowizny z powodu jej niewłaściwego – zdaniem organów podatkowych – udokumentowania, powinniśmy się postarać, aby podpisała je osoba uprawniona do reprezentowania stacji krwiodawstwa.
Przekazałam w zeszłym roku kilka darowizn. Przekraczają one limit odliczenia, jaką więc kwotę mam wykazać w załączniku PIT/O? Czy wpisać tam wszystkie darowizny i wszystkie obdarowane organizacje?