Obowiązują tu bowiem te same warunki co przy uldze na dzieci. Z art. 6 ust. 4 ustawy o PIT wynika, że te preferencyjne formy rozliczeń można zastosować, tylko gdy dziecko uczy się w szkole lub na uczelni wymienionych w przepisach o systemie oświaty lub prawie o szkolnictwie wyższym.
Wydaje się jednak, że można się rozliczyć z dzieckiem, które jest studentem polskiej uczelni, ale zostało przez nią wysłane na pewien okres za granicę, na przykład na stypendium. W takiej sytuacji można także zmniejszyć podatek o ulgę rodzinną. Oczywiście pod warunkiem, że spełnione są pozostałe kryteria.
Jesteśmy z żoną po rozwodzie. Sąd postanowił, że córka będzie mieszkać z matką, natomiast nie ograniczył moich praw rodzicielskich. Córka studiuje i w 2007 r. osiągnęła około 2000 zł dochodu. Czy mogę się rozliczyć wspólnie z nią?
Nie.
W tej sytuacji za osobę samotnie wychowującą dziecko należy raczej uznać matkę, ponieważ to z nią córka mieszka przez cały rok. Z tego samego powodu to matka będzie mogła skorzystać z ulgi rodzinnej.
Nie jesteśmy małżeństwem. Mieszkamy oddzielnie u rodziców, ale wspólnie wychowujemy syna. W 2007 r. osiągnęłam niskie dochody i nie muszę płacić podatku. Czy ojciec dziecka ma prawo odliczyć całą ulgę rodzinną?