Zgodnie z ustawą o PIT darczyńca może odliczyć od dochodu kwotę darowizny, jednak nie więcej niż 6 proc. dochodu. Jeśli więc roczny dochód danej osoby wyniósł np. 50 tys. zł, to będzie mogła odjąć od niego maksymalnie 3 tys. zł.
[srodtytul]Kogo obdarować[/srodtytul]
Zainteresowani mogą wspomagać trzy grupy instytucji. Pierwszą stanowią organizacje pożytku publicznego realizujące ponad 20 celów wymienionych w art. 4 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169569]ustawy o działalności pożytku publicznego[/link]. Mogą to być np. cele pomocy społecznej, nauki i edukacji, promocji zatrudnienia i aktywizacji bezrobotnych, kultury i sztuki. Nie muszą to być podmioty z listy, która obowiązuje przy przekazywaniu 1 proc. podatku na organizacje pożytku.Odliczyć można też pieniądze darowane na cele kultu religijnego, czyli np. dla wybranego Kościoła. Trzecią grupę stanowią organizacje realizujące cele krwiodawstwa. Odpisać można równowartość oddanej krwi, jeśli podatnik nie otrzymał za to pieniędzy oraz posiada dokument poświadczający wartość darowizny.
Taka preferencja nie przysługuje jednak rozliczającym się według podatku liniowego 19 proc., którzy składają roczne rozliczenie PIT-36 L. Bez przeszkód skorzystają z niej natomiast osoby prowadzące działalność i rozliczające się według skali (PIT-36), zatrudnione na umowę o pracę (PIT-37) oraz ryczałtowcy (PIT-28).
Informację o darowiźnie podatnik zamieszcza na formularzu PIT/0. Trzeba w nim wpisać pełną nazwę i adres obdarowanego, a także przekazaną kwotę. [b]Darczyńcy muszą pamiętać, że preferencja nie dotyczy wpłat na rzecz osób fizycznych[/b]. Jeśli więc ktoś chce wspomóc np. uzdolnione albo chore dziecko, to nie odliczy tych kwot. Inaczej będzie, jeśli przekaże pieniądze dla fundacji zajmujących się pomocą takim osobom.