Takie rozwiązania zawiera znowelizowana wczoraj przez Sejm ustawa o PIT.
Nowe przepisy doprecyzowują zasady korzystania z ulgi rodzinnej. Odliczą ją również opiekunowie prawni i rodzice zastępczy oraz osoby, których dzieci studiują za granicą.
Znacznie zmieni się też sposób ustalania kwoty ulgi. Będzie ona przysługiwać tylko za te miesiące, w których dziecko pozostawało pod władzą rodzicielską. Rodzice odliczą od podatku 1/12 kwoty ulgi za każdy miesiąc. Ważna będzie również data przyjścia na świat dziecka. Jeśli więc urodzi się np. w lipcu, to w rozliczeniu za dany rok przysługiwać będzie połowa ulgi. Dziś przepisy nie przewidują żadnych ograniczeń i nawet jeśli dziecko przyjdzie na świat 31 grudnia, rodzice mogą odliczyć pełną kwotę.
Od 1 stycznia 2009 r. zniknie ulga meldunkowa, która zwalnia z podatku, jeśli ktoś był zameldowany w mieszkaniu przez co najmniej 12 miesięcy. W zamian będzie inne rozwiązanie. Podatku nie zapłaci ten, kto w ciągu dwóch lat od sprzedaży lokalu przeznaczy zysk z tego na własne cele mieszkaniowe, np. zakup działki lub budowę domu.
Zmienią się też zasady przekazywania 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego. Tak jak dotychczas darowiznę będzie wpłacał urząd skarbowy. Nowością jest zapis, iż kwota 1 proc. podatku wynikać będzie albo z deklaracji podatkowej, albo z jej korekty (pod warunkiem, że zostanie złożona do końca czerwca).