Wynajmujący, którzy chcą uniknąć instalowania kas, mogą to zrobić także bez wystawiania faktur za czynsz. Zgodnie z poz. 38 załącznika do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=293650]rozporządzenia ministra finansów z 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (DzU nr 228, poz. 1510)[/link] nie trzeba dokumentować paragonem świadczenia usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła. Zwolnienie to nie odnosi się jednak do podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług przed 1 stycznia 2009 r.
[wyimek][b]40 tys. zł[/b] wynosi limit sprzedaży detalicznej, po przekroczeniu którego firma musi zainstalować kasę fiskalną. Jeśli podatnik rozpoczął działalność w 2009 r., próg ten jest dwukrotnie niższy[/wyimek]
Przepisem tym zajmowała się [b]Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 3 marca 2009 r. (ILPP1/443-1112/08-4/KG)[/b]. Z pytaniem wystąpiły zakłady zarządzające mieszkaniami komunalnymi. Wyjaśniły one, że wszystkie wpłaty za najem mieszkań wpływają na ich konto za pośrednictwem banku lub poczty, więc korzystają one ze zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących. Wnioskodawca miał jednak wątpliwości, czy powinien każdemu najemcy wystawiać faktury.
Izba skarbowa wskazała, że najem stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT. Zgodnie z art. 106 ust. 1 tej ustawy o VAT podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Nie dotyczy to jednak osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Dla nich należy wystawić fakturę, tylko jeśli tego zażądają.
Izba skarbowa wyjaśniała, że w sytuacji gdy wynajmujący otrzymuje wszystkie zapłaty na konto, to nie musi posiadać kasy fiskalnej, nawet jeśli nie dokumentuje całości sprzedaży fakturami.
Możliwość skorzystania przez wynajmujących ze zwolnienia zawartego w poz. 38 załącznika potwierdza także odpowiedź [b]Izby Skarbowej w Warszawie z 20 lutego 2009 r.(IPPP2/443-1857/08-2/AZ)[/b].