Nie wszystkie dochody pozbawiają prawa do ulgi

Rodzic, którego dziecko uzyska przychody opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, nie traci prawa do ulgi prorodzinnej

Aktualizacja: 13.05.2009 07:50 Publikacja: 13.05.2009 07:00

Nie wszystkie dochody pozbawiają prawa do ulgi

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys

[b]Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 23 kwietnia 2009 r. (IPPB1/415-248/09-2/KS).[/b]

Syn podatniczki (23-letni student) odziedziczył w spadku działkę. W 2008 r. wynajmował ją. W związku z tym opłacał podatek w formie ryczałtu (w sumie uzyskał 18 tys. dochodu). Rozliczył się z najmu (złożył PIT-28).

Podatniczka zastanawiała się, czy może w rocznym PIT skorzystać – jako samotna matka – z ulgi prorodzinnej. Izba skarbowa się na to zgodziła.

[srodtytul]Dla kogo odliczenie[/srodtytul]

Zgodnie z art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma prawo odliczyć od podatku określoną kwotę, jeśli w roku podatkowym wychowywał własne lub przysposobione dzieci.

Uprawnienie do ulgi związane jest z wychowywaniem przez podatnika dzieci:

- małoletnich,

- bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

- do ukończenia 25. roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, z wyjątkiem renty rodzinnej.

[srodtytul]Trzeba spełnić warunki[/srodtytul]

Aby móc skorzystać z ulgi, należy zatem spełnić określone warunki.

[b]Chodzi o to, aby osiągać dochody opodatkowane według skali podatkowej, wychowywać w roku podatkowym dzieci własne lub przysposobione oraz wykazać podatek (po odliczeniu składki na ubezpieczenia zdrowotne).[/b]

Odliczeniu za 2008 rok podlegała kwota stanowiąca iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali.

Aby rodzic pełnoletniego dziecka nabył prawo do ulgi, dziecko nie może osiągnąć dochodów innych niż wolne od podatku dochodowego, renta rodzinna bądź dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku. Co to oznacza?

Zdaniem izby skarbowej tyle, że [b]„dziecko nie może uzyskiwać dochodów opodatkowanych według skali podatkowej w wysokości powodującej obowiązek zapłaty podatku. Ponieważ przepis nie wymienia dochodów opodatkowanych na innych zasadach, należy uznać, że rodzic, którego dziecko uzyska przychody opodatkowane na zasadach przewidzianych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (...), nie traci prawa do ulgi”[/b].

[srodtytul]Dobre wiadomości[/srodtytul]

Izba skarbowa stwierdziła, że po spełnieniu wszystkich warunków wynikających z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zeznaniu podatkowym składanym za 2008 r. przysługiwać będzie podatniczce – jako rodzicowi – prawo do skorzystania z ulgi z tytułu wychowywania syna.

[b]Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 23 kwietnia 2009 r. (IPPB1/415-248/09-2/KS).[/b]

Syn podatniczki (23-letni student) odziedziczył w spadku działkę. W 2008 r. wynajmował ją. W związku z tym opłacał podatek w formie ryczałtu (w sumie uzyskał 18 tys. dochodu). Rozliczył się z najmu (złożył PIT-28).

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem