Ministerstwo Finansów podsumowało tegoroczną akcję PIT, w trakcie której osoby fizyczne rozliczały się z fiskusem z dochodów uzyskanych w 2008 r. Okazuje się, że hojność podatników przeszła najśmielsze oczekiwania. Bo na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) przekazali o prawie 82 mln zł więcej niż w ubiegłym roku.

– To dobra wiadomość, że instytucja przekazania 1 proc. podatku cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki temu organizacje pożytku publicznego mogą sprawniej pomagać potrzebującym – twierdzi minister finansów Jacek Rostowski.

Według MF przełom w przekazywaniu pieniędzy w ramach 1 procentu podatku nastąpił w ubiegłym roku. Począwszy bowiem od zeznań podatkowych składanych za 2007 r., środki na rzecz organizacji pożytku publicznego przekazywane są przez urzędy skarbowe. Rola podatników ogranicza się do wyliczenia w zeznaniu rocznym kwoty stanowiącej 1 procent podatku należnego i wskazania nazwy fundacji czy stowarzyszenia posiadającego status OPP, na konto którego mają trafić pieniądze, oraz numeru wpisu do KRS.

Gdy w 2004 r. wprowadzano odliczenie z tytułu 1 proc., podatnicy sami musieli wpłacać pieniądze na konto danej organizacji, by w zeznaniu podatkowym odliczyć przekazaną kwotę, nie więcej jednak niż wspomniany 1 procent należnego (bo wynikającego z zeznania) podatku. Wówczas z tej możliwości skorzystało 80 tys. osób, przekazując na rzecz OPP 10,4 mln zł.

W efekcie zmiany mechanizmu przekazywania pieniędzy na szczytny cel w 2008 r. ponad 5 mln podatników wsparło organizacje pożytku publicznego kwotą 298 mln zł. W porównaniu z rozliczeniem za 2006 r., jak twierdzi MF, z tej możliwości skorzystało trzykrotnie więcej podatników, przekazując prawie trzy razy więcej pieniędzy.

Z informacji MF wynika, że [b]w tym roku zanotowano kolejny rekord: liczba osób przekazujących 1 proc. podatku wzrosła o ponad 40 proc., a przekazana przez nie kwota – o prawie 30 proc. w stosunku do ubiegłorocznych danych. [/b]

– Niewykluczone, że wpływ na tegoroczny wynik miała możliwość przekazania jednego procentu również z korekty zeznania. W tym roku także po raz pierwszy organizacje otrzymują zbiorowe listy darczyńców, a nie – jak dotychczas – cząstkowe z każdego urzędu skarbowego – uważa minister Rostowski.

Początkowo funkcjonowała na zasadzie ulgi podatkowej – podatnicy sami dokonywali wpłat na konto OPP, o które następnie zmniejszali należny podatek.