[b]Moja ciocia, która zmarła w sierpniu 2008 r., zapisała mi w testamencie mieszkanie. W styczniu 2009 r. sąd wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, które uprawomocniło się w lutym, a w lipcu 2009 r. sprzedałem to mieszkanie i przeznaczyłem pieniądze na budowę domu. Jaką datę należy uznać za termin nabycia nieruchomości – śmierć poprzedniego właściciela czy postanowienie sądu o nabyciu spadku? Czy powinienem złożyć PIT-39 i zadeklarować w nim, że chcę przeznaczyć dochód na budowę domu?[/b] [b] Termin nabycia nieruchomości jest niezwykle istotny, ponieważ decyduje o tym, które przepisy ustawy o PIT należy zastosować, aby ustalić zasady opodatkowania dochodu z jej zbycia.[/b] W razie obejmowania własności nieruchomości w drodze dziedziczenia datą nabycia jest moment otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy. Nie ma natomiast znaczenia, kiedy zostało wydane postanowienie sądu. Oznacza to, że czytelnik nabył mieszkanie w sierpniu 2008 r., w momencie śmierci jego cioci. W jego wypadku stosuje się więc przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=346580]ustawy o PIT[/link], które obowiązywały w latach 2007 – 2008. Co do zasady osoba, która sprzedaje mieszkanie nabyte w 2008 r., musi zapłacić 19 proc. podatku od dochodu z jego sprzedaży. Może jednak uniknąć daniny, jeśli przysługuje jej prawo do [b]ulgi meldunkowej[/b], na podstawie której nie płaci podatku ten, kto był zameldowany w zbywanym lokalu na pobyt stały co najmniej 12 miesięcy. Jeżeli warunek ten nie został spełniony, zainteresowany musi zapłacić 19 proc. podatku od dochodu ze sprzedaży mieszkania. Daninę należy wykazać na druku [link=http://www.rp.pl/temat/101224.html]PIT-36[/link], [link=http://www.rp.pl/temat/106171.html]PIT-36L[/link] lub PIT-38, który trzeba złożyć do końca kwietnia 2010 r.
Czytelnik nie może natomiast skorzystać z ulgi mieszkaniowej, dzięki której osoba inwestująca dochody ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe nie płaci podatku. Ulga ta odnosi się do lokali nabytych po 31 grudnia 2008 r.
[i]Michał Krawczyk, doradca podatkowy, menedżer w TPA Horwath[/i]
[b]Więcej na temat ulg mieszkaniowych w poradniku: [/b][link=http://www.rp.pl/temat/238101.html]rp.pl » Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » Nieruchomości » Ulgi mieszkaniowe [/link]
[ramka][b]Wszystko o PIT 2009 w serwisie:[/b]