[b]Sprzedałem kupione w 2006 r. mieszkanie. Pieniądze chcę przeznaczyć na spłatę kredytu refinansowego, który zaciągnąłem w celu uregulowania kredytu mieszkaniowego. Czy przysługuje mi zwolnienie z podatku?[/b] – pyta czytelnik.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy się cofnąć do przepisów obowiązujących w 2006 r. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184121]nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 16 listopada 2006 r. (DzU z 2006 r. nr 217, poz. 1588 ze zm.)[/link] do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o PIT w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.
Wtedy przepisy mówiły o zwolnieniu z podatku przychodów ze sprzedaży mieszkania w części wydatkowanej na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętej na cele mieszkaniowe. Organy podatkowe uważają, że prawo do zwolnienia daje tylko przeznaczenie pieniędzy na spłatę kredytu zaciągniętego bezpośrednio na cele mieszkaniowe. Skoro więc kredyt refinansowy nie został zaciągnięty na cel mieszkaniowy, lecz jego celem była spłata wcześniejszego kredytu, podatnik nie ma prawa do zwolnienia. Jak czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 9 lipca 2010 r. (nr IPPB2/415-444/10-3/MK): „Zwolnienie nie dotyczy przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a – c ustawy o PIT, a wydatkowanych na spłatę kredytu czy pożyczki zaciągniętych na inne cele niż wymienione, w tym również na spłatę kredytu konsolidacyjnego lub refinansowego (kredytu zaciągniętego na spłatę innego kredytu)”.
Trudno więc liczyć na pozytywne rozstrzygnięcie fiskusa w tej sprawie. Takie rygorystyczne podejście urzędów budzi jednak pewne wątpliwości. Argumenty na korzyść podatników można znaleźć chociażby w orzecznictwie dotyczącym poprzednio obowiązujących przepisów o uldze odsetkowej. Czytamy w nim, że gdyby ustawodawca chciał, aby odliczeniu podlegały jedynie odsetki od kredytu ściśle przeznaczonego na inwestycję mieszkaniową, posłużyłby się sformułowaniem „bezpośrednio” przeznaczonego m.in. na budowę budynku mieszkalnego (tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 4 września 2009 r., sygn. I SA/Kr 981/09, czy WSA w Warszawie w wyroku z 23 kwietnia 2009 r., sygn. III SA/Wa 3015/08).
Prościej byłoby, gdyby pytanie czytelnika dotyczyło mieszkania nabytego np. w 2009 r. Obecnie z art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. b) ustawy o PIT wynika, że spłata kredytu (oraz odsetek) zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży mieszkania na uregulowanie kredytu zaciągniętego na jego zakup jest wydatkiem na cele mieszkaniowe. Podatnik nie musiałby więc płacić PIT od dochodu ze sprzedaży lokalu. Musiałby jednak pamiętać, że pieniądze z tej transakcji powinien wydać na cel mieszkaniowy w ciągu dwóch lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym sprzedał nieruchomość (czyli do końca 2012 r.).