Ulga dla małżeństw

Oboje małżonkowie mają prawo do zwolnienia. Nie muszą być razem zameldowani w mieszkaniu. NSA wydał precedensowy wyrok

Publikacja: 23.10.2010 04:55

Ulga dla małżeństw

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

To dobra wiadomość dla wszystkich małżeństw – zarówno tych, którym fiskus odmówił prawa do ulgi meldunkowej, jak i tych, które dopiero zamierzają skorzystać z tej preferencji podatkowej przy sprzedaży kupionego w 2007 lub w 2008 r. mieszkania lub domu.

[srodtytul]Liczy się konkretny lokal[/srodtytul]

Minister finansów przegrał przed [b]Naczelnym Sądem Administracyjnym. Wyrok z 14 października 2010 r. (sygn. akt II FSK 949/09)[/b] potwierdza bowiem wcześniejsze stanowisko sądów administracyjnych w kwestii interpretacji przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ważny jest także dlatego, że to pierwsze orzeczenie, w którym Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną ministra finansów w sprawie ulgi meldunkowej. Sędziowie nie mieli wątpliwości, że zwolnienie dotyczy konkretnego lokalu mieszkalnego, jeżeli sprzedający spełnił warunek wymieniony w art. 21 ust. 1 pkt 126 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86E00E4BB1420FBB990CD8675EA3BC71?id=346580]ustawy podatkowej[/link], czyli był w nim zameldowany nie krócej niż 12 miesięcy.

W ustnym uzasadnieniu orzeczenia NSA zwrócił też uwagę, iż zgodnie z art. 21 ust. 22 ustawy zwolnienie dotyczy łącznie obojga małżonków, a zatem jest możliwe niezależnie od tego, czy współmałżonek był zameldowany w tym mieszkaniu czy nie.

[srodtytul]Wystarczy jeden[/srodtytul]

– Sąd uznał, że wystarczy, aby jeden z małżonków spełnił ten warunek – powiedział „Rz” Mariusz Gotowicz z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Mariusz Gotowicz, pełnomocnik podatnika przed sądem. – Inna interpretacja tego przepisu byłaby sprzeczna z literalnym jego brzmieniem.

Potwierdzenie przez NSA, że zwolnienie w podatku dochodowym ma zastosowanie do obojga małżonków, to duża szansa dla tych, którym fiskus odmówił prawa do ulgi w wydanych interpretacjach, bądź decyzjach.

Teraz mogą się domagać wznowienia postępowania lub składać korektę zeznania rocznego wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.

[ramka][srodtytul]Zdaniem eksperta:[/srodtytul]

[b]Komentuje Irena Ożóg z kancelarii Ożóg i Wspólnicy[/b]

Przepisy regulujące ulgę meldunkową należy interpretować w ten sposób, że chociaż małżonkowie pozostający we wspólności małżeńskiej są odrębnymi podatnikami i – co do zasady – uzyskiwane przez nich przychody należałoby dzielić między nich, to art. 21 ust. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłącza podział dochodu ze zbycia mieszkania. Można tylko ubolewać, że ulga meldunkowa została sformułowana wbrew zasadzie porządnej legislacji i w sposób kolizyjny, co naraża podatników na uciążliwe spory administracyjne i sądowe. Przyjęcie interpretacji prezentowanej przez organy podatkowe oznaczałoby, że gdyby tylko jeden z małżonków był zameldowany w lokalu, nigdy nie skorzystaliby oni z ulgi meldunkowej. Skoro jednak ma ona zastosowanie do obojga małżonków, to wystarczy, aby tylko jeden z nich był zameldowany w sprzedawanym lokalu.[/ramka]

To dobra wiadomość dla wszystkich małżeństw – zarówno tych, którym fiskus odmówił prawa do ulgi meldunkowej, jak i tych, które dopiero zamierzają skorzystać z tej preferencji podatkowej przy sprzedaży kupionego w 2007 lub w 2008 r. mieszkania lub domu.

[srodtytul]Liczy się konkretny lokal[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo