[b]Uznał tak dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji (sygnatura akt nr ITPB2/415-789/10/BK)[/b] Z pytaniem zwróciła się kobieta zamierzająca wspomóc gminę, która ucierpiała w tegorocznej powodzi i utworzyła specjalne konto na wpłaty dla powodzian. Gmina nie jest co prawda organizacją pożytku publicznego, ale spełnia zadania określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zdaniem wnioskodawczyni taka wpłata podlega więc odliczeniu.
Dyrektor Izby nie zgodził się z tym stanowiskiem. Przypomniał, że w deklaracji PIT można uwzględnić darowizny na cele określone w art. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6A92C1F6F6549853241F06458463D714?id=169569]ustawy o działalności pożytku publicznego[/link]. Są to m.in. cele pomocy społecznej, nauki, kultury i sztuki. Nie może to być jednak więcej niż 6 proc. dochodu. Darowizna musi być też udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Artykuł 26 ust. 1 pkt 9 lit. a) [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link] nie uzależnia odliczenia od tego, czy obdarowana instytucja ma formalnie status organizacji pożytku publicznego. Istotne jest jednak, aby prowadziła działalność pożytku publicznego i nie należała do sektora finansów publicznych.
Z przepisów wynika więc, że wpłaty na rzecz gminy nie można uwzględnić w rozliczeniu rocznym. Gmina jest bowiem jednostką samorządu terytorialnego należącą do sektora finansów publicznych i nie zalicza się do organizacji wymienionych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.