Obowiązuje jednak limit: nie może to być więcej niż 6 proc. naszego dochodu. Z preferencji skorzystać mogą osoby, które przekazały w 2010 r. pieniądze na cele wymienione w art. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169569]ustawy o działalności pożytku publicznego[/link]. Mogą to być np. pomoc społeczna, nauka i edukacja, promocja zatrudnienia i aktywizacja bezrobotnych, kultura i sztuka. Odliczyć można też darowizny na cele kultu religijnego albo dla organizacji wspierających krwiodawstwo. Obdarowana instytucja nie musi mieć formalnie statusu organizacji pożytku publicznego. Wystarczy, że prowadzi działalność pożytku publicznego i nie należy do sektora finansów publicznych.
[b] Odpis nie dotyczy jednak pomocy dla osób fizycznych. Jeśli ktoś chce uwzględnić w zeznaniu rocznym wsparcie np. dla uzdolnionych albo chorych dzieci, to musi przekazać pieniądze za pośrednictwem wspierających je fundacji.[/b] Nie można też odjąć od dochodu kwot wpłaconych np. dla powodzian na konto gminy, gdyż gmina należy do sektora finansów publicznych i nie zalicza się do organizacji wymienionych w ustawie o działalności pożytku publicznego. Mówi o tym interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPB2/415-789/10/BK.
Należy też pamiętać, że wszystkie darowizny pieniężne muszą być udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanej organizacji. Trzeba na nim wpisać cel, na jaki ma być przeznaczona nasza darowizna. Dowód wpłaty należy zachować na wypadek ewentualnej kontroli organów podatkowych.