Najprościej jest wskazać stowarzyszenie lub fundację, które chce się wesprzeć kwotą odpowiadającą 1 procentowi należnego podatku wynikającego z zeznania rocznego, gdy składamy PIT. Wtedy wystarczy zaznaczyć odpowiedni kwadrat na formularzu. Kłopotów nie nastręcza też zmiana OPP albo szczegółowego celu przez samego podatnika. Wymaga to złożenia korekty deklaracji i wpisania nowego numeru, pod którym wybrana organizacja figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Problemy zaczynają się wtedy, gdy to urząd skarbowy sam skoryguje nasze rozliczenie. A może to zrobić, gdy stwierdzi błędy rachunkowe lub oczywiste omyłki (zgodnie z art. 274 ordynacji podatkowej) albo gdy korekta urzędu i podatnika minie się w drodze.
– Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie regulują takiej sytuacji. Wydaje się zatem, że podatnik, który zamierzał zmienić organizację lub cel, ale w międzyczasie otrzymał korektę przesłaną mu przez urząd skarbowy, powinien złożyć korektę korekty. Innymi słowy, powinien przepisać rozliczenie w wersji przesłanej mu przez urząd, wpisując tylko numer KRS organizacji, którą ostatecznie zdecydował się wesprzeć – podkreśla Anna Misiak, doradca podatkowy w spółce MDDP. I dodaje: – Nie można zapominać o dołączeniu pisma, w którym wyjaśnimy powody dokonania korekty, w tym przypadku zmiany OPP.
– Organ podatkowy ma pięć lat na przeprowadzenie czynności sprawdzających, licząc od końca roku, w którym został złożony PIT. Czym innym jednak są czynności sprawdzające, a czym innym weryfikacja danych. Zeznania podatkowe złożone w urzędzie skarbowym w pierwszej kolejności weryfikowane są pod względem formalnym w zakresie właściwości miejscowej oraz danych identyfikacyjnych. Potem dane wykazane w zeznaniach wprowadzane są do systemu informatycznego POLTAX i analizowane pod względem merytorycznym i rachunkowym – powiedziała „Rz" Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy Administracji Podatkowej w Ministerstwie Finansów. Jak zapewnia, w pierwszej kolejności obsługiwane są zeznania roczne z nadpłatą podatku i zawierające wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz OPP.