Takie korzystne dla podatników stanowisko zawiera najnowsza interpretacja ogólna ministra finansów (numer interpretacji PL/LM/834/10/ BNJ/12/41).
Minister przypomniał, że zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zwolniona z tej daniny jest darowizna dla najbliższej rodziny, czyli m.in. dla małżonka, dzieci i wnuków, rodziców i rodzeństwa. Muszą oni jednak spełnić dwa warunki. Po pierwsze, należy zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy. Po drugie, muszą udokumentować to dowodem wpłaty na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym.
Jak podkreśla minister, wątpliwości budzi ten drugi warunek, zawarty w art. 4a pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Dotyczy to sytuacji, gdy np. rodzice przekazują dziecku pieniądze na zakup mieszkania. Nie wpłacają ich jednak na konto dziecka, ale bezpośrednio na rachunek bankowy danej firmy. Zdarza się, że organy podatkowe kwestionują w takim przypadku prawo do zwolnienia z daniny, gdyż – jak argumentują – środki nie trafiły na konto obdarowanego, tylko innego podmiotu.
Odmienne stanowisko zajmował w tej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II FSK 1952/08, II FSK 2028/08, II FSK 818/09, II FSK 981/09) oraz wojewódzkie sądy administracyjne, m.in. WSA w Poznaniu (sygn. III SA/Po 65/11), które podkreślały, że są to wyłącznie kwestie techniczne.
Minister finansów postanowił rozstrzygnąć wątpliwości, wydając interpretację zgodną z linią orzeczniczą sądów.