Darowizna na konto dewelopera zwolniona z podatku

Dziecko otrzymujące darowiznę od rodziców nie zapłaci daniny, nawet jeśli pieniądze wpłyną bezpośrednio na rachunek przedsiębiorcy budującego mieszkania

Publikacja: 22.02.2012 07:51

Darowizna na konto dewelopera zwolniona z podatku

Foto: Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski md Mateusz Dąbrowski

Takie korzystne dla podatników stanowisko zawiera najnowsza interpretacja ogólna ministra finansów (numer interpretacji PL/LM/834/10/ BNJ/12/41).

Minister przypomniał, że zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zwolniona z tej daniny jest darowizna dla najbliższej rodziny, czyli m.in. dla małżonka, dzieci i wnuków, rodziców i rodzeństwa. Muszą oni jednak spełnić dwa warunki. Po pierwsze, należy zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy. Po drugie, muszą udokumentować to dowodem wpłaty na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym.

Jak podkreśla minister, wątpliwości budzi ten drugi warunek, zawarty w art. 4a pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Dotyczy to sytuacji, gdy np. rodzice przekazują dziecku pieniądze na zakup mieszkania. Nie wpłacają ich jednak na konto dziecka, ale bezpośrednio na rachunek bankowy danej firmy. Zdarza się, że organy podatkowe kwestionują w takim przypadku prawo do zwolnienia z daniny, gdyż – jak argumentują – środki nie trafiły na konto obdarowanego, tylko innego podmiotu.

Odmienne stanowisko zajmował w tej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II  FSK 1952/08, II FSK 2028/08, II FSK 818/09, II FSK 981/09) oraz wojewódzkie sądy administracyjne, m.in. WSA w Poznaniu (sygn. III SA/Po 65/11), które podkreślały, że są to wyłącznie kwestie techniczne.

Minister finansów postanowił rozstrzygnąć wątpliwości, wydając interpretację zgodną z linią orzeczniczą sądów.

„Jeśli przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, warunek określony w tym przepisie jest spełniony także wtedy, gdy nabywca udokumentuje ich otrzymanie dowodem przekazania bezpośrednio na rachunek dewelopera w wykonaniu zawartej z nim umowy" – pisze minister finansów w interpretacji.

– To dobrze, że minister rozstrzygnął ostatecznie problem darowizn na cele mieszkaniowe. Pieniądze przekazane dziecku zostaną jednoznacznie zwolnione z podatku, nawet gdy rodzice – chcąc uprościć całą operację – przeleją je od razu na konto dewelopera  – mówi Grzegorz Grochowina z firmy doradczej KPMG.

Dodaje, że dotychczas rozstrzygnięcia fiskusa w tej kwestii były niejednolite, a podatnicy musieli dowodzić często swoich racji w postępowaniu przed sądem.

Wydaje się, że interpretacja MF będzie też dotyczyć innych wpłat mieszkaniowych, np. na konto osoby fizycznej, od której rodzice kupują mieszkanie dla dziecka. Problemem może być jednak prawo do zwolnienia, gdy kupowana jest rzecz ruchoma, na przykład samochód – ostrzega Grzegorz Grochowina.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem