Podatniczka otrzymała w kwietniu 2012 r. darowiznę pieniężną od syna - 35 tys. zł. Ponieważ pieniądze miały stanowić część zapłaty za mieszkanie, które podatniczka zamierzała kupić, upoważniła syna, by całą darowiznę przelał na konto sprzedawcy – pani J. Umowę darowizny podatniczka podpisała z synem 17 kwietnia 2012 r., dzień później została zawarta umowa sprzedaży mieszkania w formie aktu notarialnego. Pieniądze przekazano drogą przelewu internetowego z konta bankowego syna na konto bankowe pani J., a dowodem na to było wygenerowane przez bank potwierdzenie z 18 kwietnia 2012 r.
Minister już zwolnił
W przekonaniu podatniczki kwota przelana na konto bankowe osoby sprzedającej jej mieszkanie może być uznana za darowiznę syna na rzecz matki i jako taka korzystać ze zwolnienia z podatku, o którym mówi art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. We wniosku o indywidualną interpretacje podatkową obdarowana wskazała na interpretację ogólną Ministra Finansów z 15 lutego 2012 r. (znak PL/LM/834/10/BNJ/12/41).
Minister stwierdził, że w przypadku, gdy przedmiotem nabycia w drodze darowizny lub polecenia są środki pieniężne, warunek określony w art. 4a jest spełniony także wtedy, gdy nabywca udokumentuje ich otrzymanie dowodem przekazania bezpośrednio na rachunek dewelopera w wykonaniu zawartej z nim umowy. Minister zgodził się z linią orzeczniczą wyznaczoną przez Naczelny Sąd Administracyjny w kilku orzeczeniach m.in. w wyroku z 7 kwietnia 2010 r. (sygn. akt II FSK 1952/08). NSA uznał wtedy, że nabycie tytułem darowizny środków pieniężnych podlega zwolnieniu od podatku, jeżeli zostało zgłoszone organowi podatkowemu we właściwym czasie i udokumentowane dowodem przekazania na rachunek bankowy prowadzony dla innego, niż obdarowany, podmiotu, ale na rzecz obdarowanego. Zdaniem sądu sformułowanie użyte w art. 4a ust 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn "na rachunek bankowy nabywcy" nie oznacza, że musi to być konto, jakie bank prowadzi dla obdarowanego.
Izba: nie jesteśmy związani
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 20 sierpnia 2012 (IPTPB2/436-62/12-4/KK )
stwierdził, że gdy przedmiotem darowizny są środki pieniężne w kwocie wyższej niż 9.637 zł, udokumentowanie przez obdarowanego ich otrzymania na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym jest jednym z warunków skorzystania ze zwolnienia od podatku.