Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie nie zgodził się z fiskusem, że przychodem dożywotnika jest wartość rynkowa wszystkich zbywanych na podstawie umowy dożywocia rzeczy lub praw majątkowych (sygn. akt SA/Ol 483/12)
. W ocenie WSA wbrew twierdzeniom organów podatkowych, tak określona wartość nie jest przychodem uzyskiwanym przez dożywotnika. A art. 19 ustawy o PIT nie daje prawa do uznania wartości rynkowej nieruchomości zbywanej na podstawie umowy dożywocia, za przychód uzyskiwany przez dożywotnika.
Jakie zbycie?
We wniosku o interpretację podatniczka wyjaśniła, że pod koniec września 2011 r. nabyła na własność mieszkanie. A już kilka dni później aktem notarialnym przeniosła jego własność na rzecz osoby bliskiej w zamian za dożywotnie utrzymanie. Zapytała czy przeniesienie własności mieszkania na podstawie umowy o dożywocie stanowi źródło przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości?
Podatniczka zauważyła, że zgodnie z art. 908 kodeksu cywilnego umowa dożywocia ma charakter losowy. Termin jej trwania uzależniony jest od daty śmierci dożywotnika, czyli zdarzenia, którego daty nie można z góry określić. W ocenie kobiety ma to istotne znaczenie dla wyznaczenia zasad opodatkowania, gdyż bez znajomości czasu trwania umowy nie można określić jej wartości. Zwłaszcza, że kodeks cywilny jako zasadę ogólną wskazuje przyjęcie dożywotnika jako domownika przez nabywcę nieruchomości. Oznacza to, że przepisy cywilne jako rozliczenia preferują świadczenia osobiste (dostarczanie dożywotnikowi wyżywienia, ubrania, mieszkania, opału, światła, pochowanie dożywotnika na własny koszt, odpowiadający zwyczajom miejscowym). Istotna jest nie tyle wartość świadczeń na rzecz dożywotnika, co ich funkcja – mają one zaspokoić potrzeby życiowe zbywcy nieruchomości, tak aby nie musiał zdobywać ich samodzielnie. Potrzeby te mogą być inne w momencie podpisania umowy o dożywocie, a inne kilka lat później, gdy np. dożywotnik zachorował i wymaga to zwiększenia faktycznych nakładów na rzecz dożywotnika. Ponadto podatniczka podkreśliła, że ze względu na nieokreślony w chwili zawarcia umowy o dożywocie czas jej trwania, nie jest możliwe dokonanie wyceny wartości świadczeń udzielanych dożywotnikowi do opodatkowania. W konsekwencji, zdaniem wnioskodawczyni zbywając mieszkanie w drodze umowy dożywocia nie uzyskała przychodu z art. 19 ustawy o PIT i nie ciąży na niej obowiązek podatkowy.
Odpłatne i opodatkowane
Fiskus był innego zdania. Wskazał, że każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub określonych praw do niej stanowi źródło przychodów, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie, tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.