O rozliczenie pieniędzy za służebność drogi, której jest w połowie właścicielem, zapytał nas jeden z czytelników. Dostał od sąsiada ponad 10 tys. zł. Zastanawia się czy musi opodatkować wynagrodzenie.
Czytaj także: Czy służebność przesyłu wywołuje skutki w CIT i PIT
Przypomnijmy, że służebność to ograniczone prawo rzeczowe. Szczegóły jej ustanawiania określają przepisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 145 § 1 k.c., jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, to właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).
Fiskus nie ma wątpliwości, że takie wynagrodzenie powinno być opodatkowane. Spójrzmy na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 lutego 2018 r. (0114-KDIP3-2.4011.12. 2018. 3.JG1). Wystąpili o nią małżonkowie, którzy są właścicielami gruntu. Sąd ustanowił tzw. drogę konieczną dla działki sąsiedniej i przyznał małżeństwu wynagrodzenie (niecałe 10 tys. zł). Zdaniem fiskusa otrzymaną od sąsiada kwotę należy wykazać jako przychód z innych źródeł (o którym mówi art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy o PIT). Należy go doliczyć w zeznaniu rocznym do pozostałych przychodów, wyliczyć łączny dochód i zapłacić podatek według skali.
Podobnie było w sprawie rozpatrywanej przez dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (interpretacja z 7 listopada 2016 r., ITPB1/4511-739/16-1/DP). Fiskus podkreślił, że wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności drogi koniecznej jest ceną za prawo korzystania z nieruchomości obciążonej, a nie odszkodowaniem (które może być pod pewnymi warunkami zwolnione z PIT). Przychód z tego tytułu należy wykazać w zeznaniu za rok, w którym to wynagrodzenie zostało otrzymane.