Coraz więcej osób z orzeczeniem niepełnosprawności pyta skarbówkę o odliczenie wydatków na remont i wyposażenie mieszkań, np. na nowy piec i kaloryfery. Stanowisko fiskusa jest pozytywne, jeśli zmiany dostosowują lokal do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Spójrzmy na najnowszą interpretację (nr 0115-KDIT2-2.4011.100.2019.1.MU). Sprawa dotyczyła niepełnosprawnej podatniczki, która przeszła niedawno operację kręgosłupa. Mieszka w domu jednorodzinnym z niepełnosprawną matką. W 2018 r. zainstalowała w nim zdalnie sterowany kocioł gazowy oraz nowe kaloryfery za blisko 7 tys. zł. Wcześniej dom był ogrzewany kominkiem, a noszenie drewna sprawiało wnioskodawczyni dużą trudność.

Czytaj także: Ulga rehabilitacyjna: w PIT trzeba uzyskać dochód, by odliczyć wydatki na niepełnosprawnego

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że kobieta może skorzystać z ulgi. Przypomniał, że w myśl art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT osoba niepełnosprawna odliczy wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Przepisy podatkowe nie definiują tych pojęć. Zgodnie z językowym znaczeniem „adaptacja" to przystosowanie do innego użytku, np. przeróbka budynku. „Wyposażenie" to urządzenia potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

– Skoro wydatki na zakup kotła CO są związane z potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności, to można je uznać za poniesione na adaptację i wyposażenie budynku mieszkalnego, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT. Właściwie udokumentowane podlegają odliczeniu od dochodu – uznał dyrektor KIS. Można je uwzględnić w zeznaniu składanym za ten rok, w którym były poniesione.

W innej interpretacji (nr 0113-KDIPT2-2.4011.174. 2019.1.SŻ) fiskus zgodził się na odliczenie 30 tys. zł na remont CO wraz z montażem pieca, zasobnika wody, stacji pogodowej i sterownika. Wyjaśnił, że wydatki mają odpowiadać potrzebom wynikającym z niepełnosprawności, służyć rehabilitacji lub ułatwiać wykonywanie czynności życiowych.

„To jedyne ustawowe wymogi stawiane wspomnianym wydatkom" – czytamy w interpretacji.