Honorowi dawcy krwi zapłacą mniejszy PIT

Zeznanie roczne. Oddając krew w 2012 r., honorowi dawcy, oprócz realizacji szczytnego celu, zapewnili sobie prawo do skorzystania z ulgi w PIT za ten rok.

Publikacja: 08.04.2013 09:12

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT podstawą obliczenia podatku jest dochód po odjęciu darowizn przekazanych m.in. na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi. Honorowy dawca to osoba, która nieodpłatnie oddała krew, w tym jej składniki, i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi, np. regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

– Przyjęcie przez dawcę po pobraniu krwi soku bądź czekolady nie jest odpłatnością i nie wyklucza możliwości skorzystania z ulgi – mówi Grzegorz Grochowina, ekspert podatkowy z KPMG.

Zgodnie z prawem podatkowym dochód pomniejsza się o wysokość ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew, określonego zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ustawy o publicznej służbie krwi. Te ostatnie przewidują równoważnik finansowy w wysokości 130 zł za litr krwi i 170 zł za litr osocza.

– Ze względu jednak na sformułowanie przepisów podatkowych, które wprost mówią o odliczeniu ekwiwalentu w wysokości należnej za krew, skarbówka pozwala na odjęcie jedynie 130 zł za jeden litr, również w wypadku jej składnika, jakim jest osocze – tłumaczy Grochowina.

Przyjęcie słodyczy po oddaniu krwi nie pozbawia możliwości skorzystania z ulgi

Ważne, aby pamiętać, że odliczyć można maksymalnie 6 proc. dochodu, a do tego limitu zaliczają się również darowizny na cele kultu religijnego oraz przekazane organizacjom pożytku publicznego na cele określone w ustawie o działalności pożytku publicznego.

Jeśli podatnik w 2012 r. darował pieniądze na te cele i skorzysta z preferencji, może dodatkowo pomniejszyć dochód również o ekwiwalent za krew. Suma odliczeń nie może jednak przekroczyć wskazanych 6 proc. dochodu.

Warunkiem jest posiadanie zaświadczenia o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników. Dokument taki wydają jednostki realizujące zadania w zakresie pobierania krwi. Nie trzeba go dołączać do zeznania, ale urząd, najczęściej w trybie czynności sprawdzających bezpośrednio po złożeniu deklaracji, może poprosić o jego dosłanie. Kontrola możliwa jest przez cały okres przedawnienia, czyli w wypadku rozliczenia za 2012 r. – do końca 2018 r.

Łączenie ze składanym do 30 kwietnia zeznaniem PIT-37, wypełnianym m.in. przez osoby fizyczne pracujące na etacie lub na umowach cywilnoprawnych, albo PIT-36, obowiązującym prowadzących działalność gospodarczą, podatnik powinien złożyć załącznik PIT/O. W załączniku tym wykazuje kwotę darowizny (w wypadku krwi iloczyn oddanej ilości i 130 zł/l ekwiwalentu), kwotę odliczenia oraz dane jednostki krwiodawstwa, której krew została przekazana.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem