Zdarza się, że podatnik sam wykrywa nieprawidłowość w zeznaniu rocznym. Może to być skutek sytuacji, w której uzyskuje on dochody z różnych źródeł (np. z kilku umów-zleceń), a jeden ze zleceniodawców przysłał z opóźnieniem informację PIT-11 albo sam je skorygował. Mogą to też być błędy w obliczeniach albo w korzystaniu z ulg.
Wtedy warto skorzystać z prawa do samodzielnej korekty zeznania. Można to robić wielokrotnie – ordynacja podatkowa nie nakłada tu żadnych ograniczeń.
Korektę, tak jak samo zeznanie, można złożyć z użyciem elektronicznych formularzy (do pobrania ze strony www.e-deklaracje.gov.pl). Zasady składania korekty są takie, jak w wypadku tradycyjnych formularzy. W części A „Miejsce i cel składania zeznania" należy zaznaczyć opcję „korekta zeznania". Wtedy system wygeneruje elektroniczny formularz ORD-ZU, w którym należy krótko opisać przyczynę korekty. W ten sposób uczyni się zadość wymogowi pisemnego jej uzasadnienia. W przypadku tradycyjnych zeznań można to zrobić nawet bez specjalnego formularza, po prostu dołączając krótkie pismo zaadresowane do właściwego urzędu skarbowego.
Korektę należy uzasadnić w druku ORD-ZU, generowanym automatycznie
Korekty dokonuje się na formularzu obowiązującym w korygowanym roku. Powinno się też skorygować załączniki do deklaracji, jeśli podane w nich dane były nieprawidłowe. W wypadku zeznania elektronicznego nie należy jednak zapominać o zamontowaniu tzw. wtyczki plug-in w wersji na rok 2013. Można ją pobrać na swój komputer ze strony www.e-deklaracje.gov.pl.