Tak uznała Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 18 marca 2013 r. (IPTPP3/443A-163/12-5/BJ).
Podatnik posiadający status pośredniczącego podmiotu tytoniowego prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której dokonuje sprzedaży całych, wilgotnych liści tytoniu, zamkniętych w worku plastikowym przy użyciu technologii MAP. Zgodnie z wnioskiem, przedmiotowe liście bez przetwarzania przemysłowego nie nadają się do palenia, a ich orientacyjny stopień zawilgocenia wynosi co najmniej 25 proc.
Dodatkowo podatnik zamierza w punktach hurtowej sprzedaży liści tytoniu udostępnić swoim klientom maszyny do cięcia papieru, za pomocą których klienci, po samodzielnym otworzeniu opakowania foliowego z liśćmi tytoniu, będą mieli darmową możliwość zniszczenia zakupionych u podatnika liści. Podatnik uzasadnia udostępnienie maszyn w punktach sprzedaży tym, że nie każdy klient posiada w domu możliwość rozdrobnienia nieprzetworzonych liści tytoniu.
Po stronie podatnika powstała wątpliwość, czy liście tytoniu o orientacyjnym stopniu wilgotności 25 proc. i więcej mogą być uznane za tytoń do palenia lub susz tytoniowy w świetle ustawy o podatku akcyzowym oraz Dyrektywy Rady 2011/64/UE z 21 czerwca 2011 r. w sprawie struktury oraz stawek akcyzy stosowanych do wyrobów tytoniowych. Podatnik spytał także, czy w odniesieniu do sprzedaży przedmiotowych liści należy odprowadzić podatek akcyzowy oraz czy podatnik może być uznany, w świetle regulacji polskich i unijnych, za producenta, który przekształca tytoń w wyroby przemysłowe przeznaczone do sprzedaży detalicznej.
Zdaniem podatnika wilgotne, nieprzetworzone, całe liście tytoniu, o stopniu wilgotności 25 proc. i więcej, nienadające się do palenia, niepocięte i niebędące suchym tytoniem, nie mogą być uznane za tytoń do palenia ani za susz tytoniowy i tym samym nie ma on obowiązku uiszczania od sprzedaży takich liści podatku akcyzowego. Jednocześnie wnioskodawca wskazał, że nie może być uznany za producenta.