Sprawdź, na co fundacja wydaje pieniądze

Rozmowa z ?Adamem Zarębą z Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS.

Publikacja: 12.02.2014 08:49

Rz: Jaki wybór mają osoby, które chcą się podzielić swoim PIT?

Adam Zaręba:

Aktualnie na liście uprawnionych do zbierania 1 proc. podatku jest 7656 organizacji (w zeszłym roku było 7295). Stanowi to 89 proc. wszystkich organizacji, które mają status OPP. Na stronie

sprawozdaniaopp.mpips.gov.pl

zamieszczone są ich sprawozdania merytoryczne i finansowe. Nie dotyczy to 428 organizacji, które otrzymały status OPP ?w 2013 r. i nie musiały składać sprawozdań za 2012 r.

Podmioty, które miały obowiązek przekazać sprawozdania i nie dopełniły go, zostały skreślone z listy uprawnionych.

Kupowanie biżuterii i ubrań dla prezesa fundacji, płacenie dużych kwot  zajmującej się wysyłką listów szwajcarskiej spółce – takie przykłady wydawania pieniędzy ?z 1 proc. opisywaliśmy w zeszłym roku. Jak ustrzec się przekazania części naszego podatku w niewłaściwe ręce?

Trzeba jak najwięcej dowiedzieć się o wybranej organizacji. Wiele informacji o zasadach jej działania znajdziemy w sprawozdaniach. Powinny się w nich znaleźć m.in. szczegółowe dane o przeznaczeniu środków z 1 proc. Podejrzenia powinno wzbudzić na przykład  to, że zebrała kilka milionów złotych, a w opisie działalności ogranicza się do dwóch ogólnikowych zdań. Warto też się dowiedzieć, co o danej organizacji piszą media, jakie doświadczenia mają inne osoby.

W wielu bezpłatnych programach komputerowych do rozliczania PIT automatycznie jest wpisywany numer organizacji, która go finansuje. Podatnik, ?który z niego korzysta, ?nie ma więc wyboru. ?Czy jest to dozwolone?

Tak, przepisy nie zakazują oferowania takich programów. Każdy jednak ma swobodny wybór i jeśli chce wesprzeć inną organizację, nie musi z takiego gratisu korzystać. Oczywiście organizacja nie może wydawać pieniędzy pochodzących z 1 proc. podatku na zakup programu, musi je przeznaczyć wyłącznie ?na swoje cele statutowe.

—rozmawiał Przemysław Wojtasik

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem