Trybunał: fiskus musi szybko oddać 75 pro. podatek od nieujawnionych przychodów

Urzędnicy skarbówki muszą podjąć zawieszone bezpodstawnie postępowania i zwrócić podatek od nieujawnionych źródeł przychodu.

Publikacja: 15.04.2014 08:44

Urząd skarbowy nie może zwlekać ze zwrotem podatku PIT

Urząd skarbowy nie może zwlekać ze zwrotem podatku PIT

Foto: www.sxc.hu

Trybunał Konstytucyjny uznał, że wyrok kwestionujący przepisy regulujące zasady wymiaru 75 proc. podatku od ukrytego majątku nie budzi wątpliwości. Fiskus musi się do niego stosować i oddać bezpodstawnie wymierzony podatek.

Chodzi o sprawy za okres 1998–2006. Zgodnie z wyrokiem Trybunału z 18 lipca 2013 r. (sygn. SK 18/09) przepisy, które pozwalały fiskusowi wymierzać 75-proc. daninę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Zawieszane postępowania

– Po wyroku Trybunału podatnicy zaczęli składać wnioski o wznowienie postępowań. Pierwsze były rozpatrywane pozytywnie: skarbówka uchylała wcześniejsze decyzje i zwracała podatek – opowiada doradca podatkowy Grzegorz Gębka. – W grudniu marszałek Sejmu zwrócił się jednak do Trybunału o wyjaśnienie skutków orzeczenia (czy można je stosować wstecz czy tylko na przyszłość). A urzędy skrzętnie wykorzystały ten wniosek do zawieszania postępowań.

Skarbówka powoływała się na przepis ordynacji podatkowej mówiący o takiej możliwości wtedy, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji jest uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Jak pisaliśmy („Rz" z 7 stycznia) robiły to bezpodstawnie. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (sygn. I SA/Bk 56/14).

Okazuje się też, że fiskusowi nie pomoże sam Trybunał. Postanowił on (sygn. SK 18/09) odmówić wyjaśnienia wątpliwości, które wzbudził jego wyrok. Odrzucił argument o rozbieżnościach w orzecznictwie, ponieważ na kilkaset rozstrzygnięć związanych z wyrokiem jedynie w kilku został wyrażony pogląd o jego wyłącznie prospektywnych skutkach. Jeszcze raz podkreślił, że rozstrzygnięcia zapadłe na podstawie wadliwych regulacji prawnych podlegają wzruszeniu w ramach odpowiednich procedur. Nie ma co do tego wątpliwości.

– Oznacza to, że fiskus musi podjąć zawieszone postępowania i zwrócić nienależnie pobrany podatek – mówi Grzegorz Gębka.

Co ciekawe, Trybunał podkreślił, że rozstrzygając w sprawie przepisów o podatku od nieujawnionych źródeł przychodu, miał świadomość, iż korzyści ze stwierdzenia ich niekonstytucyjności odniosą także nieuczciwi podatnicy. Problem jednak w tym, że przy całkowicie wadliwie skonstruowanych regulacjach nie można było wyeliminować z systemu prawnego jedynie treści zagrażających osobom uczciwym. Konieczne było pozbawienie ich mocy w całości.

Można na raty

Trybunał Konstytucyjny zasugerował ponadto ustanowienie regulacji szczególnej, przewidującej ratalną spłatę nadpłat przez fiskusa. Miałoby to uzasadnienie, gdyby się okazało, że dokonanie natychmiastowego zwrotu należności prowadziłoby do zakłócenia stabilności finansowej państwa.

Urzędnicy nie mają podstaw do zawieszania postępowań w sprawie zwrotu podatku od nieujawnionych źródeł przychodu.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo