W wakacje można więcej zarobić na wynajmie. Rozliczenie najmu krótkoterminowego sprawia jednak problemy. Skarbówka podpowiada w najnowszych interpretacjach, że można płacić ryczałt, jeśli spełni się odpowiednie warunki. Uważa, że ogłaszanie się na popularnych portalach rezerwacyjnych ma cechy działalności gospodarczej. Biznesem nie jest natomiast wynajmowanie lokalu na godziny.

Czytaj także: Najem wykazujemy w zeznaniu PIT, nawet gdy nie ma podatku

Pozytywną odpowiedź (nr 0113-KDIPT2-1.4011.215. 2019.2.AP) otrzymał mężczyzna, który chce wynająć kawalerkę na doby, weekendy, może nawet godziny. Chce umieścić ofertę na portalu ogłoszeniowym. Nie zamierza korzystać z obsługi zarządczej czy księgowej ani zapewniać klientom dodatkowych usług.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że właściciel może płacić ryczałt. Przypomniał, że przychody z najmu można zaliczyć do dwóch źródeł: najmu prywatnego (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT) albo działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT). Tylko przychody z najmu prywatnego prowadzonego poza biznesem mogą być opodatkowane ryczałtem według stawek 8,5 i 12,5 proc. Płaci się go od przychodu, bez odliczenia kosztów. Za najem w działalności gospodarczej, który w myśl art. 5a pkt 6 ustawy o PIT prowadzony jest dla zysku, we własnym imieniu, bez względu na rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, płaci się podatek na zasadach ogólnych, według stawek 18 i 32 proc., po odjęciu kosztów uzyskania przychodów.

Dyrektor KIS uznał, że czynności podejmowane przez podatnika mieszczą się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mają na celu zaspokajanie potrzeb osobistych podatnika lub jego rodziny. Zapłaci więc ryczałt według stawek 8,5 i 12,5 proc.

Inną interpretację (nr 0115-KDIT3.4011.215. 2019.1.AK) otrzymał podatnik, który też chce wynajmować mieszkanie, ale poszukiwanie klientów zleci portalowi rezerwacyjnemu. Wpłaty za wynajem będzie pobierał za pośrednictwem portalu lub bezpośrednio od klientów. Do jego obowiązków należy sprzątanie i wymiana pościeli. Nie ma jednak gwarancji ciągłości najmu.

Skarbówka uznała go za przedsiębiorcę bez prawa do niskiego ryczałtu.

– Przychody z udostępniania krótkoterminowego miejsc noclegowych wnioskodawca winien zaliczyć do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT, tj. działalności gospodarczej – czytamy w interpretacji.

Co ważne, dyrektor KIS zgodził się, że mężczyzna może płacić ryczałt od przychodów, ale według stawki 17 proc., właściwej dla usług związanych z zakwaterowaniem, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.