Ulgę mieszkaniową straci, kto nie przeznaczył pieniędzy na cele mieszkaniowe

Osoba, która najpierw kupiła działkę, a potem sprzedała dom, nie przeznaczyła uzyskanych pieniędzy na własne cele mieszkaniowe. Nie uniknie więc podatku.

Publikacja: 23.01.2015 17:29

Ulgę mieszkaniową straci, kto nie przeznaczył pieniędzy na cele mieszkaniowe

Foto: www.sxc.hu

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął w interpretacji, w jakiej sytuacji sprzedający nieruchomość może skorzystać z ulgi mieszkaniowej.

Z pytaniem zwrócił się mężczyzna, który nabył połowę domu w spadku po ojcu zmarłym w 2012 r. Druga przypadła jego siostrze.

14 sierpnia 2014 r. rodzeństwo zdecydowało się na sprzedaż domu. Wnioskodawca otrzymał z tego tytułu 37 tys. zł. Jednakże kilka miesięcy wcześniej, w maju 2014 r. kupił działkę budowlaną za 40 tys. zł. Zaciągnął na ten cel kredyt hipoteczny, którego część spłacił jeszcze przed sprzedażą domu. Po uzyskaniu pieniędzy za nieruchomość przeznaczył je na spłatę pozostałej kwoty kredytu.

We wniosku o interpretację mężczyzna zapytał, czy na tej podstawie może skorzystać z ulgi mieszkaniowej.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał w odpowiedzi, że uzyskany dochód podlega co do zasady podatkowi dochodowemu, ponieważ sprzedaż nieruchomości nastąpiła przed upływem pięciu lat od jej nabycia. Mówi o tym art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Za datę nabycia uznaje się moment otwarcia spadku, czyli dzień śmierci ojca wnioskodawcy.

Zgodnie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT osoba sprzedająca nieruchomość ma prawo do ulgi mieszkaniowej, jeśli przeznaczy uzyskane pieniądze na własne cele mieszkaniowe. Musi to zrobić w ciągu dwóch lat. Początek tego terminu liczy się od dnia odpłatnego zbycia domu czy mieszkania. Koniec następuje po upływie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Jednym z wymienionych w ustawie celów mieszkaniowych jest spłata kredytu zaciągniętego przez podatnika na cele mieszkaniowe przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży. Jednakże – jak zaznaczył dyrektor katowickiej izby – nie chodzi o to, aby podatnik wydatkował jakiekolwiek środki, ale wyłącznie te uzyskane ze sprzedaży danej nieruchomości.

Jeśli chodzi o spłatę kredytu, to musi on być zaciągnięty przed uzyskaniem przychodu ze zbycia. Zasadnicze znaczenie ma w tym wypadku moment wydatku na spłatę, o czym stanowi art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Musi to nastąpić „począwszy od dnia odpłatnego zbycia". Dlatego też wydatki na częściową spłatę kredytu poczynione przed sprzedażą domu nie uprawniają do zwolnienia.

W tym wypadku początkiem terminu, od którego można poczynić wydatki uprawniające do ulgi, jest 14 sierpnia 2014 r. Oznacza to, że kwoty wydane przed tym dniem na częściową spłatę kredytu nie podlegają zwolnieniu. Zainteresowany musi wykazać ją w zeznaniu PIT-39 jako opodatkowaną.

Wolna od PIT będzie jedynie ta kwota, którą wnioskodawca przeznaczył na spłatę po 14 sierpnia 2014 r.

interpretacja nr IBPBII/2/415 -891/14/JG

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo