Reklama
Rozwiń

Darowizna 1 proc. w PIT: Można wskazać konkretną osobę

Konstrukcja zeznania rocznego umożliwia podatnikowi dodatkowe sprecyzowanie celu, na jaki ma trafić część jego podatku.

Publikacja: 13.03.2015 06:40

Darowizna 1 proc. w PIT: Można wskazać konkretną osobę

Foto: www.sxc.hu

Co roku w okresie rozliczeń podatkowych organizacje pożytku publicznego intensywnie zabiegają o przekazanie im 1 proc. PIT.

Do podatników próbują też dotrzeć osoby, które apelują o wsparcie chorego dziecka czy przyjaciela. Co zrobić, żeby pieniądze z 1 proc. naszego PIT trafiły do konkretnej osoby i czy jest to w ogóle możliwe?

Przepisy ustawy o PIT o tym nie mówią. Jednak możliwość tzw. wpłat kierunkowych wynika z konstrukcji formularza zeznań podatkowych.

Prawo do zadysponowania częścią daniny podatnik realizuje w części druku zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)". Przykładowo w PIT-37 jest to część I.

Tam wpisuje się numer KRS wybranej organizacji i kwotę, która ma do niej trafić. To jest równoznaczne z wnioskiem o przekazanie 1 proc. Podatnicy składający zeznanie podatkowe w trakcie roku podatkowego wybierają organizację pożytku publicznego z wykazu określonego za poprzedni rok podatkowy.

Jeśli ktoś chce, żeby pieniądze z jego podatku zostały spożytkowane np. na leczenie konkretnej osoby, musi dodatkowo wypełnić kolejną część druku zatytułowaną „Informacje uzupełniające". W PIT-37 to część J.

W tym miejscu wskazuje się szczególny cel, na który mają trafić pieniądze. Warto pamiętać, że wypełnienie tylko części dotyczącej samego wniosku nie przekreśli prawa do rozporządzenia częścią daniny. Pieniądze trafią na rachunek bankowy wybranej przez podatnika fundacji, ale bez wskazania konkretnego celu.

Gorzej, gdy podatnik zapomni o wypełnieniu części, która jest równoznaczna ze złożeniem wniosku o przekazanie 1 proc. Wówczas istnieje duże ryzyko, że samo wskazanie konkretnego celu bez wskazania KRS i kwoty podatku nie wystarczy. Fiskus uzna, że wniosek o przekazanie 1 proc. nie został złożony.

Wskazanie konkretnego celu nie gwarantuje, że życzenia podatnika zostanie spełnione. Podanie, do kogo mają trafić pieniądze, nie jest bowiem wiążące dla organizacji pożytku publicznego. To ona co do zasady decyduje, na co przeznacza środki z 1 proc. W praktyce jednak większość fundacji respektuje wolę darczyńców.

Oprócz wskazania szczególnego celu, na który mają trafić pieniądze, w części dotyczącej informacji uzupełniających można wyrazić zgodę na przekazanie swoich danych organizacji, której przekazaliśmy 1 proc. Jej udzielenie spowoduje, że naczelnik urzędu skarbowego przekaże beneficjentowi dane identyfikacyjne i adresowe osoby, która ją wsparła, tj. jej imię, nazwisko, adres oraz kwotę wsparcia.

W tym miejscu osoba wypełniająca zeznanie może ujawnić też dane ułatwiające z nią kontakt, np. numer telefonu czy e-mail.

Jeżeli podatnik w zeznaniu podatkowym lub w korekcie wyraził zgodę na przekazanie organizacji pożytku publicznego jego danych lub wskazał cel szczegółowy, we wrześniu naczelnik urzędu skarbowego przekaże beneficjentom zbiorczą informację o tym.

Szczególny cel można wskazać zarówno w pierwotnym zeznaniu podatkowym, jak i w jego korekcie.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono