Niestety od wielu lat prawa do odliczenia odsetek nie można już zyskać, zaciągając kredyt czy biorąc pożyczkę mieszkaniową. Z ulgi mogą korzystać na zasadzie tzw. praw nabytych już tylko ci kredytobiorcy i pożyczkobiorcy, którzy podpisali umowy w latach 2002–2006.
Ulga odsetkowa nie należała do najłatwiejszych. Była obwarowana licznymi warunkami. Warto przypomnieć kilka, które pozwolą nie popełnić błędu w rozliczeniu za 2014 .
Przede wszystkim należy pamiętać, do kiedy przysługuje prawo do ulgi. Zgodnie z przepisami przejściowymi podatnik może korzystać z odliczenia do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) mieszkaniowy zawartej przed 1 stycznia 2007 r., ale nie dłużej niż do 31 grudnia 2027 r. Jeśli zadłużenie zostało spłacone w 2013 r., podatnik nie skorzysta już z odliczenia odsetek w PIT za 2014 r.
Dobra wiadomość jest taka, że odliczeniu podlegają faktycznie spłacone odsetki nie tylko od pierwotnych zobowiązań zaciągniętych w latach 2002–2006. Prawo do ulgi gwarantują też tzw. refinansowane kredyt i pożyczka zaciągnięte na ich spłatę oraz od każdego kolejnego zaciągniętego na spłatę tych zobowiązań.
Ważną rzeczą, niezbędną do rozliczenia, jest dokument z banku czy SKOK. Odliczeniu podlegają tylko odsetki faktycznie zapłacone. Ich wysokość i termin zapłaty muszą być udokumentowane dowodem wystawionym przez instytucję, która udzieliła kredytu czy pożyczki. Jeśli bank czy SKOK sam nie wystawia takiego dokumentu, warto o niego poprosić odpowiednio wcześniej, żeby bez problemu wypełnić PIT.