Rozwój nowych technologii sprawia, że pojawiają się nowe zawody i możliwości dodatkowych zarobków. Osoby aktywne w serwisach internetowych mają wiele wątpliwości, jak rozliczyć przychody z tego tytułu, bo przepisy podatkowe nie wskazują tego wprost. Skarbówka wyjaśnia te kwestie w interpretacjach.
W jednej z nich odpowiadała na pytanie kobiety, która uzyskuje dodatkowe przychody z recenzowania i publikowania muzyki w serwisie internetowym. Serwis ten umożliwia artystom z całego świata przesłanie utworów muzycznych publicystom i blogerom muzycznym w nadziei, że zrecenzują dany utwór w swoim serwisie czy na stronie internetowej.
Działalność wnioskodawczyni polega na ocenie tych dzieł. Jeśli utwór jej się spodoba, trafia na jej kanał w serwisie, gdzie jest prezentowany jako zwykły film. Utwory można przesyłać za darmo, jeżeli natomiast artysta chce otrzymać dokładną informację, dlaczego jego dzieło zostało odrzucone – może dobrowolnie skorzystać z opcji płatnej premium. Serwis pobiera wówczas prowizję za udzieloną przez wnioskodawczynię opinię o utworze. Ta otrzymuje jedynie połowę tej kwoty, która wpływa na jej konto internetowe. Otrzymane kwoty są udokumentowane wydrukiem przelewu.
Kobieta chciała się upewnić, w jaki sposób powinna rozliczyć otrzymane pieniądze. Jej zdaniem jest to dodatkowa hobbystyczna aktywność, która nie spełnia definicji działalności gospodarczej. Nie musi więc jej rejestrować.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z jej stanowiskiem. Uznał, że zarobki z tytułu recenzowania utworów muzycznych w internecie nie wypełniają przesłanek pozarolniczej działalności gospodarczej, określonej w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, która musi być prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły. Z kolei w art. 10 ust. 1 pkt 1–9 ustawy o PIT określono źródła przychodów, wyszczególniając m.in.: stosunek pracy, emeryturę, rentę (pkt 1), działalność wykonywaną osobiście (np. umowa-zlecenie, umowa o dzieło – pkt 2), pozarolniczą działalność gospodarczą (pkt 3), najem i dzierżawę (pkt 6), prawa majątkowe (pkt 7). Trudno jednak jednoznacznie zaliczyć uzyskiwane przez kobietę zarobki do któregoś z tych źródeł. Na tej podstawie dyrektor KIS uznał, że podatniczka uzyskuje przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Są one opodatkowane według stawek 18 i 32 proc. Powinna je wykazać po zakończeniu roku w zeznaniu podatkowym PIT-36.