Michał Szułdrzyński: Co łączy zaufanie społeczne i cyberbezpieczeństwo?

Przysłuchując się kilka dni temu w Tallinie konferencji na temat cyfryzacji państwa i jego usług, zdałem sobie sprawę z bardzo nieoczywistego skutku ubocznego głębokiego konfliktu politycznego w Polsce. Nagle zrozumiałem bowiem, że stanowi on poważną barierę rozwoju naszego kraju oraz zagrożenie dla jego bezpieczeństwa, w tym cybernetycznego.

Publikacja: 24.05.2019 17:00

Michał Szułdrzyński: Co łączy zaufanie społeczne i cyberbezpieczeństwo?

Foto: Fotorzepa, Maciej Zienkiewicz

Dlaczego? Warto zauważyć, że istnieje nieoczywista z pozoru korelacja pomiędzy społecznym zaufaniem a poziomem rozwoju technologicznego państwa. Wśród siedmiu państw o najwyższym zaufaniu i tych najbardziej cyfrowo rozwiniętych znajdziemy sześć tych samych: Danię, Norwegię, Szwecję, Islandię, Holandię i Szwajcarię.

Skąd to podobieństwo? Cyfryzacja usług publicznych wiąże się z zagrożeniem jeszcze większą kontrolą obywateli ze strony państwa. Zgadzając się na to, by kolejne usługi publiczne dostępne były online, musimy się liczyć z ryzykiem jeszcze większej inwigilacji. Jeśli więc ufamy, że państwo nie użyje tych informacji przeciwko nam, godzimy się na wzmocnienie jego siły.

Pozostało 80% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Wielki Gościńcu Litewski – zjem cię!
Plus Minus
Aleksander Hall: Ja bym im tę wódkę w Magdalence darował
Plus Minus
Joanna Szczepkowska: Racja stanu dla PiS leży bardziej po stronie rozbicia UE niż po stronie jej jedności
Plus Minus
Przeciw wykastrowanym powieścidłom
Plus Minus
Pegeerowska norma
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił