Europejska prawica jest coraz bardziej tęczowa

Dynamika przemian społecznych w naszym kraju nie wydaje się diametralnie inna od tej na Zachodzie. Czy więc losy prawicowych partii w Holandii, Anglii, Niemczech czy we Francji pokazują pewną konieczną ewolucję, jaką muszą przejść także polskie ugrupowania?

Aktualizacja: 02.02.2020 07:27 Publikacja: 31.01.2020 00:01

Europejskie partie konserwatywne coraz przychylniej patrzą na ruchy LGBT. Na zdjęciu 39. berlińska p

Europejskie partie konserwatywne coraz przychylniej patrzą na ruchy LGBT. Na zdjęciu 39. berlińska parada z okazji Dnia Ulicy Christophera, nawiązująca do zamieszek w barze Stonewell w 1969 r. w Nowym Jorku, gdy przedstawiciele mniejszości seksualnych starli się z policją

Foto: Getty Images

Zacznijmy od garści statystyk. Badania opublikowane w 2019 roku – a dotyczące roku 2018 – mówią, że znacznie spadła religijność wśród młodych pokoleń, a przynajmniej – jak to się określa – „religijność kościelna", wprost katolicka. Badania te dotyczyły młodzieży z ostatnich klas gimnazjalnych. Jako głęboko wierzący i wierzący łącznie określiło się w 2018 roku 63 proc. uczniów, podczas gdy w 2008 roku było ich 81 proc. Coraz mniej młodych ludzi chodzi też na religię – w 2018 r. zadeklarowało to 70 proc. wobec 93 proc. w roku 2010. Ta ostatnia zmiana przynajmniej w pewnej mierze może wynikać z coraz większych problemów Kościoła z kadrą nauczycieli katechetów, szczególnie świeckich. Podczas gdy środowiska laickie organizują kolejne bezskuteczne akcje polityczne zachęcające państwo do odgórnego wycofania religii ze szkół, Kościół ze szkół wycofuje się sam.

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Wielki Gościńcu Litewski – zjem cię!
Plus Minus
Aleksander Hall: Ja bym im tę wódkę w Magdalence darował
Plus Minus
Joanna Szczepkowska: Racja stanu dla PiS leży bardziej po stronie rozbicia UE niż po stronie jej jedności
Plus Minus
Przeciw wykastrowanym powieścidłom
Plus Minus
Pegeerowska norma
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił