Bogusław Chrabota: Jak będzie wyglądać Polska za sto lat

Wiem, że projektowanie przyszłości jest ryzykowne. Zwłaszcza gdy nie wiadomo, co czai się za rogiem. A w takiej właśnie sytuacji jesteśmy. Nie tylko jako Polska, ale cały świat. Covid-19 nie okazał się epidemiologicznym epizodem, tylko zdeterminował procesy rozwoju naszej cywilizacji. Co więcej, nadal determinuje, bo pandemia wciąż jest groźna. Mimo że perspektywy wyprodukowania szczepionki są coraz bliższe, nie wiemy, czy choroba, mutując, jej nie wyprzedzi. Ani czy będzie skuteczna. Innym pytaniem jest, jak szybko dotrze do tej części populacji, która jest najbardziej zagrożona, i czy świat będzie w ogóle stać na pełną profilaktykę. Coraz więcej ekspertów powtarza więc, że problem nie zniknie przez lata. Trzeba po prostu nauczyć się z nim żyć.

Publikacja: 09.10.2020 18:00

Bogusław Chrabota: Jak będzie wyglądać Polska za sto lat

Foto: AFP

Ta nauka to również gruntowne zmiany w naszym świecie. Zmiany, których natura dopiero powoli się nam objawia. Niewątpliwe przyspieszenie technologiczne, konieczny postęp automatyzacji procesów produkcji, reorganizacja systemu ludzkiej pracy, nowe zadania państw w dziedzinie ochrony swoich aktywów, rewolucja sanitarna. To tylko niemal intuicyjne hasła, ale to co za nimi, o ile potraktujemy je jako rzeczywiste wyzwania, to rozłożone na lata trudne procesy. Czy jesteśmy na nie przygotowani? Czy są przygotowani rządzący? Parlamenty świata muszą umieć oderwać się od stereotypów, zredefiniować swoje zadania i dokonać niezbędnych zmian w regulujących nasze życie systemach prawa. Wszystko to nowości. Bez wątpienia trudne, ale musimy umieć się z nimi zmierzyć.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Plus Minus
„Przyszłość”: Korporacyjny koniec świata
Plus Minus
„Pilo and the Holobook”: Pokojowa eksploracja kosmosu
Plus Minus
„Dlaczego umieramy”: Spacer po nowoczesnej biologii
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Małgorzata Gralińska: Seriali nie oglądam
Plus Minus
„Tysiąc ciosów”: Tysiąc schematów frajdy
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku