Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.01.2021 17:59 Publikacja: 15.01.2021 18:00
Stany Zjednoczone mają najbardziej zaawansowane technologicznie możliwości unieszkodliwiania satelitów. Pierwsze próby Waszyngton przeprowadził już dwa lata po wyniesieniu przez ZSRR Sputnika. Ostatni taki amerykański test miał miejsce w 2008 r., kiedy pocisk SM-3 wystrzelony z krążownika rakietowego zniszczył starego satelitę zwiadowczego
Foto: Margaret Reborchick/U.S. Navy
Chiny rządzone przez klikę biznesowych magnatów i wojskowych postanawiają zająć nowo odkryte, ogromne złoża gazu znajdujące się w Rowie Mariańskim. By zapewnić sobie kontrolę nad tymi rezerwami, Pekin we współpracy z Moskwą planuje zaatakować bazę amerykańskiej floty na Hawajach. Jeszcze przed pierwszym uderzeniem chińscy hakerzy, za pomocą złośliwego oprogramowania, infekują komputery Agencji Wywiadowczej Departamentu Obrony, przeprowadzając cyberatak, który paraliżuje wiele nowoczesnych amerykańskich technologii. Uziemione zostają m.in. myśliwce F-35 i samoloty Osprey. Dzięki masowemu wykorzystaniu broni antysatelitarnej (ASAT) oraz działaniom hakerów Chińczycy uszkadzają albo niszczą satelity szpiegowskie, nawigacyjne i komunikacyjne. Amerykanie praktycznie oślepieni i niezdolni do koordynowania działań wojennych, po krwawych walkach, tracą Hawaje. W tym samym czasie Rosjanie niszczą bazę na Okinawie. Oba uderzenia unicestwiają amerykańską Flotę Pacyfiku. Tak początek konfliktu między Pekinem a Waszyngtonem opisali autorzy wydanej w 2015 r. książki „Ghost Fleet. Następna wojna światowa". I choć na razie to wciąż literacka fikcja, to w niedalekiej przyszłości podobny atak z wykorzystaniem ASAT może być jak najbardziej realny.
Gdy wokół hulają polityczne emocje związane z pierwszą rocznicą powołania rządu, z głośników w supermarketach sączą się już bożonarodzeniowe przeboje, a my w popłochu robimy ostatnie zakupy, warto pozwolić sobie na moment adwentowego zatrzymania. A nie ma lepszej drogi, by to zrobić, niż dobra lektura.
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Dzięki „The Great Circle” słynny archeolog dostał nowe życie.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Jeszcze zima się dobrze nie zaczęła, a w Szczecinie już druga „Odwilż”.
„Jak zmieniła się Pani ocena Karola Nawrockiego po tym, jak został on kandydatem na prezydenta z poparciem Prawa i Sprawiedliwości?” - zapytaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
ABC News i jej czołowy prezenter George Stephanopoulos zawarli ugodę z Donaldem Trumpem w sprawie o zniesławienie. Stacja wpłaci 15 milionów dolarów na rzecz fundacji prezydenta-elekta oraz pokryje koszty jego prawników.
Decyzją władz wojskowych Ukrainy generał Ołeksandr Łucenko został odwołany ze stanowiska dowódcy operacyjno-taktycznej grupy „Donieck”. Decyzja została podjęta na tle szybkich postępów wojsk rosyjskich na kierunku pokrowskim w obwodzie donieckim.
Czy prezes PiS Jarosław Kaczyński powinien zostać ukarany w związku z incydentem, do którego doszło podczas miesięcznicy smoleńskiej? Opublikowane wyniki sondażu na ten temat wskazują, że Polacy są w tej sprawie podzieleni.
Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego przez aklamację przyjęła uchwałę o poparciu kandydatury marszałka Sejmu Szymona Hołowni (Polska 2050) w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.
Tempo rozliczania rządów PiS staje się zarzewiem sporów w koalicji. Adrian Zandberg w mediach społecznościowych przypomniał jednak, że Polaków bardziej niż polityczne rozliczenia interesują rosnące ceny, kolejki do lekarzy i codzienne problemy, które bezpośrednio wpływają na ich życie. „Rozliczeniami człowiek się nie naje” – podkreślił.
W najbliższą niedzielę (15 grudnia) na niebie pojawi się ostatnia w tym roku pełnia Księżyca. Grudniowy Księżyc w pełni nazywa się często Zimnym Księżycem. Jak to się stało, że dawne indiańskie określenia są do dziś w powszechnym użyciu? Kiedy dokładnie wypada grudniowa pełnia Księżyca w Polsce? I dlaczego będzie wyjątkowa?
Gdy wokół hulają polityczne emocje związane z pierwszą rocznicą powołania rządu, z głośników w supermarketach sączą się już bożonarodzeniowe przeboje, a my w popłochu robimy ostatnie zakupy, warto pozwolić sobie na moment adwentowego zatrzymania. A nie ma lepszej drogi, by to zrobić, niż dobra lektura.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas