Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 15.05.2010 01:48 Publikacja: 15.05.2010 01:48
Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman Piotr Wittman
Wgdańskim Dworze Artusa oglądam oryginalny akt pokoju oliwskiego z 3 maja 1660 r. kładącego kres wieloletnim wojnom Polski ze Szwecją, z tragicznym potopem na czele.
Stary pergamin, przechowywany obecnie w Warszawie, dopiero po raz drugi po 250 latach trafił do Gdańska. Z Jasnej Góry sprowadzono mające gdański rodowód pamiątki po dzielnym przeorze Augustynie Kordeckim, z jego bursztynowym różańcem i figurką Matki Boskiej podarowaną klasztorowi na Jasnej Górze przez opata cysterskiego jako wotum maryjne po wojnie polsko-szwedzkiej.
Miejscowe muzeum planuje przetłumaczyć traktat i wydać wraz z komentarzem historycznym. Trzeba znać jego treść, aby wiedzieć, jak bardzo złowróżbny to dokument, zapowiadający przyszłe nieszczęścia i upadek Rzeczypospolitej. Kończył okres ponad 40 lat zabójczego dla Polski zmagania się ze szwedzkim najeźdźcą, który splądrował kraj. Nic dziwnego, że ówcześni Polacy odetchnęli po sukcesie negocjacji, które trwały w oliwskim opactwie od grudnia 1659 r. aż do późnego wieczoru 3 maja 1660 r. Wtedy to, tuż przed północą, ogłoszono zawarcie pokoju.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Dzieje Programu Manhattan są jedną z kluczowych opowieści XX w. Dobrze, że Jonathan Fetter-Vorm nic z niej nie z...
Czytam różne książki o Ukrainie, ale to „Null” Twardocha jest dla mnie szczególnie ważny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas