Reklama
Rozwiń

Istota teologii politycznej św. Pawła

„Teologia polityczna Świętego Pawła” jest idealną „odtrutką” na próby zawłaszczania myśli św. Pawła przez środowiska lewicowe

Publikacja: 18.09.2010 01:01

Red

„Teologia polityczna Świętego Pawła” jest publikacją czterech wykładów, jakie wygłosił w 1993 roku Jacob Taubes. Jest to kolejna po „Platonie” Erica Voegelina pozycja serii rocznika filozoficznego „Teologii politycznej”, który staje się coraz poważniejszym ośrodkiem intelektualnym w Polsce. W pierwszej z dwóch części dzieła Taubes analizuje „List do Rzymian”. Występuje jako filozof, a nie teolog. Jego celem jest wydobycie treści i sensu politycznej teologii św. Pawła. Jednocześnie, rekonstruując doświadczenie św. Pawła, Taubes przyjmuje żydowską perspektywę, usiłując, wbrew utartym schematom, wykazać do jakiego stopnia św. Paweł był zakorzeniony w tej tradycji. Jak przekornie i odważnie pisze: chce przywrócić w ten sposób heretyka Żydom.

Umiejscawiając św. Pawła w tradycji żydowskiej, wskazując na jej wagę dla św. Pawła (stąd wybór właśnie „Listu do Rzymian”), porównując samego Pawła do Mojżesza i mesjanizm Pawła do sabbataizmu, usiłuje Taubes na nowo przedstawić zarówno podobieństwa, jak i różnice, pozwalające lepiej pojąć relacje łączące obie te religie. Występuje też ostro przeciw powszechnym antyżydowskim komunałom, jakie często, niestety, można usłyszeć z ust chrześcijan. Nie pozwala zapomnieć o tej prostej prawdzie, od której część chrześcijan stara się uciec, że św. Paweł był żydem i Żydem, oraz, ze poznać chrześcijaństwo można jedynie wracając do jego źródła, które, czy tego chcemy, czy nie, może zostać w pełni zrozumiane tylko przez odniesienie do żydowskiej tradycji.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka
Plus Minus
„Trinity. Historia bomby, która zmieniła losy świata”: Droga do bomby A
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Marek Węcowski: Strzemiona Indiany Jonesa