Tylko 99 zł za rok czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 12.11.2020 20:06 Publikacja: 13.11.2020 18:00
Bogusław Pacek – profesor nauk społecznych, doktor habilitowany nauk wojskowych, generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku. 1 sierpnia 2003 roku objął obowiązki komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej. Prezydent Aleksander Kwaśniewski awansował go na generała brygady (15 sierpnia 2003) i generała dywizji (15 sierpnia 2005). W 2008 roku skierowany został do Dowództwa Operacyjnego Unii Europejskiej (OHQ) w Mont Valérien na stanowisko zastępcy dowódcy operacji wojskowej EUFOR w Czadzie oraz Republice Środkowoafrykańskiej, które pełnił do końca czerwca 2009 roku. Był pierwszym polskim generałem wyznaczonym na stanowisku dowódcze całej operacji międzynarodowej. Równolegle ze służbą wojskową prowadził zajęcia dydaktyczne w Akademii Marynarki Wojennej, Uniwersytecie Gdańskim, Pomezańskim Kolegium Teologicznym i Szkole Wyższej TWP Wszechnica Polska. 20 sierpnia 2012 roku został wyznaczony przez ministra obrony narodowej na komendanta-rektora Akademii Obrony Narodowej. 30 czerwca 2014 roku odebrał nominację profesorską z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Został dwukrotnie wyróżniony tytułem doktora honoris causa.
Foto: PAP
Plus Minus: Byli generałowie napisali list otwarty do władzy, w którym wyrazili niepokój z powodu rozwoju sytuacji w kraju, przestrzegali przed eskalacją nastrojów i możliwym rozlewem krwi. Od kiedy wojsko zaczęło się mieszać do polityki?
W ramach tonowania nastrojów zacznę od tego, że to nie jest żadne angażowanie się wojska w politykę. Pod listem podpisali się byli żołnierze zawodowi, którzy są już cywilami i jak wszyscy obywatele mają prawo pisać petycje, apele, prośby, listy itd. Możemy się zastanawiać, czy takie zachowanie byłego żołnierza zawodowego jest etyczne, choć ja uważam, że tak, ale z całą pewnością jest zgodne z prawem.
„Cannes. Religia kina” Tadeusza Sobolewskiego to książka o festiwalu, filmach, artystach, świecie.
„5 grudniów” to powieść wybitna. James Kestrel po prostu zna się na tym, o czym pisze; Hawaje z okresu II wojny,...
„BrainBox Pocket: Kosmos” pomoże poznać zagadki wszechświata i wyćwiczyć pamięć wzrokową.
Naukowcy zastanawiają się, jak rozwijać AI, by zminimalizować szkody moralne.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
„The Electric State” to najsłabsze dzieło w karierze braci Russo i prawdopodobnie najdroższy film w historii Net...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas