Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 18.10.2015 12:57 Publikacja: 16.10.2015 01:50
Foto: NurPhoto/AFP
Od zarania naszych dziejów, a już z pewnością od dwu i pół stulecia (zabory), największym polskim problemem jest Rosja. To problem historyczny, polityczny, kulturowy. Sąsiad, z którym zmagamy się od wieków. Podobnie jak od wieków zmagamy się z Niemcami. Z tą różnicą, że Niemcy po drugiej wojnie światowej zrozumieli, że powiększanie Lebensraum nie bardzo się opłaca, i odpuścili Drang nach Osten (przynajmniej wszystko na to wskazuje). Dzisiaj parcie niemieckie na Wschód to wyłącznie ekonomiczny napór niemieckich interesów.
Bojarzy i szlachta
Dla Rosjan, którzy doskonale zdają sobie sprawę z wielkości swojego państwa, Lachy, Priwislanskij Kraj – ma status karła. W dodatku wrednego i złośliwego. Takiego, który kąsa, gryzie, odszczekuje się. Którego, pomimo wielowiekowych prób, nigdy nie udało się zniewolić. Mało tego! Wielkolud Rus niejednokrotnie zmuszony był umykać przed tym zadziorą daleko za Moskwę czy Kijów. Dziś niewielu pamięta, że choć Rosjanie często i długo okupowali nasz kraj, to więcej wygraliśmy z nimi dużych bitew niż oni z nami. Czy to dlatego rosyjski polityk Władimir Żyrinowski zachęca dzisiaj, by za pomocą atomu raz na zawsze unicestwić Polaków? Skąd tyle pogardy dla naszego narodu, naszej państwowości? Pogardy zawekowanej od wieków w umysłach Rosjan, nawet tych światłych. Wszak Dostojewski o Polakach mówił pogardliwie „Paliaczki". W swoich powieściach kreślił ich jako cwaniaków i szubrawców.
Gdy wokół hulają polityczne emocje związane z pierwszą rocznicą powołania rządu, z głośników w supermarketach sączą się już bożonarodzeniowe przeboje, a my w popłochu robimy ostatnie zakupy, warto pozwolić sobie na moment adwentowego zatrzymania. A nie ma lepszej drogi, by to zrobić, niż dobra lektura.
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Dzięki „The Great Circle” słynny archeolog dostał nowe życie.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Jeszcze zima się dobrze nie zaczęła, a w Szczecinie już druga „Odwilż”.
Decyzją władz wojskowych Ukrainy generał Ołeksandr Łucenko został odwołany ze stanowiska dowódcy operacyjno-taktycznej grupy „Donieck”. Decyzja została podjęta na tle szybkich postępów wojsk rosyjskich na kierunku pokrowskim w obwodzie donieckim.
Na wojnie Rosji z Ukrainą zginął znany ukraiński aktor Jakiw Tkaczenko. 45-latek występował m.in. w polskim serialu „Wataha” oraz filmie „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland.
Na łamach Rzeczpospolitej 6 listopada nawoływałem, aby kompetencje nadzoru sztucznej inteligencji (SI) oddać Prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO). 20 listopada ukazał się tekst polemiczny, autorstwa mecenasa Przemysława Sotowskiego, w którym Pan Mecenas powołuje kilkanaście tez na granicy dezinformacji, bez uzasadnienia, oprócz „oczywistej oczywistości”. Tak jakby autor był bardziej politykiem niż prawnikiem. Niech mottem mojej repliki będzie to, co 12 sierpnia 1986 roku powiedział Ronald Reagan “Dziewięć najbardziej przerażających słów w języku angielskim to „Jestem z rządu i jestem tu, aby pomóc”
W dniu 4 grudnia 2024 r. na łamach dziennika "Rzeczpospolita" ukazała się publikacja „Sankcja kredytu darmowego – czy narracja parakancelarii jest zasadna?” autorstwa mecenasa Wojciecha Wandzela, przedstawiająca tezy i argumenty mające przemawiać za możliwością skredytowania kosztów kredytu i pobierania od tego odsetek, które w ocenie autora publikacji są pewnym wyjściem naprzeciw konsumentom, którzy chcą pozyskać kredyt.
Ludzie Donalda Trumpa rozmawiali z Białym Domem i przedstawicielami Ukrainy na temat zakończenia wojny - podaje telewizja NBC News. Z doniesień wynika, że dotychczas zespół amerykańskiego prezydenta-elekta nie przedstawił w tej kwestii żadnego konkretnego planu.
Od pierwszego stycznia w graniczącym z Polską obwodzie królewieckim obowiązywać będą kartki żywnościowe. Otrzymają je najubożsi – m.in. emeryci, rodziny wielodzietne, trwale bezrobotni, osoby samotne z dochodami poniżej minimum egzystencji. Według oficjalnych statystyk, jest to blisko jedna czwarta mieszkańców obwodu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas