Artur Ilgner

Artur Ilgner: It's exciting to be Polish

Z takim napisem wytłoczonym na tabliczce, na wzór tablicy rejestracyjnej, przymocowanej na klapie bagażnika, jeździłem samochodem w latach osiemdziesiątych w Kanadzie. Bo byłem dumnym Polakiem. Dzisiaj, gdybym na powrót chciał sobie zafundować taki gadżet i ruszyć gdziekolwiek na Zachód, wytłoczyłbym: "It's traumatic to be Polish".

Artur Ilgner: Noblistka, młynek do kawy i cnoty niewieście

Olga Tokarczuk 7 października tego roku odebrała zaszczytny tytuł doktora honoris causa w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Parę godzin później, w tej samej auli spotkała się ze studentami polonistyki najstarszego polskiego uniwersytetu.

Artur Ilgner: Kłamczucha

Gdyby czytający skojarzył tytuł z uroczym wierszykiem Jana Brzechwy, wyjaśniam: nie chodzi tu o starszą siostrę Bronkę, co zamieniła się w skowronka, ani o to, że kaczka utopiła się w stawie, i tym podobne bzdury, tylko o panią marszałek Sejmu, Elżbietę Witek, która kłamie i oszukuje z najwyższego, sejmowego stolca.

Artur Ilgner: Paweł Kukiz

Jest albo kompletnym durniem, który nie rozumie co się dzieje, albo sprzedajną szmatą - taką tezę postawił wczoraj, w rozmowie z Moniką Olejnik, były marszałek Sejmu, były minister obrony narodowej, były minister spraw zagranicznych, a obecnie europoseł Radosław Sikorski.

Artur Ilgner: Ciszej nad tymi grobami

Im głośniej, tym obrzydliwiej: kolejna rocznica tragicznego w skutkach Powstania Warszawskiego, rocznica ważna dla Polaków, rocznica, o której zawsze musimy pamiętać, zawsze honorować, od paru lat staje się niczym więcej jak profanującą tę tragedię parodią.

Artur Ilgner: Donaldzie, Donaldku

Tymi słowami ( najcieplej jak tylko to możliwe), w trakcie debaty telewizyjnej przed wyborami w 2007 roku zwracał się Jarosław Kaczyński do Donalda Tuska. Spoważniał dopiero gdy "Donaldek" zapytał go ile kosztują kartofle i ogórki, co okazało się najtrudniejszym w debacie pytaniem. W parę dni później operator koparki, dzisiejszy Prezes TVP Jacek Kurski pracujący w tym czasie w kopalni odkrywkowej polskiej historii pogrzebał wielką łychą i wyciągnął zwłoki dziadka Donalda Tuska w mundurze Wermachtu.

Artur Ilgner: Solidarność

Kojarzy nam się w pierwszym odruchu z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym "Solidarność"- zwycięskiej formacji zbuntowanych Polaków przeciwko komunistycznym, kolaborującym rządom PRL-u, wpisanym siłą Armii Radzieckiej i jałtańskimi układami w orbitę Związku Radzieckiego i jego interesów.

Artur Ilgner: Czy utopia jest utopią?

W czasie głębokiego kryzysu politycznego jaki przeżywa świat, Europa i Polska, uznałem, że warto streścić mało znaną lub wcale, współczesną, alternatywną, opartą o założenia demokratyczne koncepcję ustroju państwa stworzoną przez Polaka, Andrzeja Łobaczewskiego.

Artur Ilgner: Radosna rocznica

Trzydziestego kwietnia tego roku minie kolejna, 76. radosna rocznica śmierci zbrodniarza wszech czasów Adofla Hitlera, który sam siebie unicestwił. Wcześniej, chciał unicestwić wiele narodów, co na szczęście mu się nie udało. Jednak skutki działań tego szaleńca są odczuwalne do dzisiaj: polityczne, gospodarcze, mentalne.

Ilgner: Godność w czasach zarazy

Godność człowieka definiowana jest na wiele sposobów: religijnych, filozoficznych, prawnych. Zapis o godności ludzkiej znajdziemy w polskiej konstytucji, polskim kodeksie cywilnym i karnym. W prawie międzynarodowym, w prawie Unii Europejskiej, w nauczaniu Kościoła. Wiemy co to jest godność, choć każdy trochę inaczej ją rozumie - ściślej - odczuwa, szczególnie, gdy wchodzimy w interpersonalne czy polityczne relacje.