Artur Ilgner

Artur Ilgner: Antyszczepionkowscy. Czy mądrość wygra z głupotą, etyka z ambicją?

Trzynastu "gniewnych ludzi" (starsi pamiętają głośny film z poprzedniego stulecia), nie ławników, a polskich profesorów, lekarzy i naukowców z Rady Medycznej przy premierze RP, których przy powoływaniu szef ministrów nazwał "najwybitniejszymi z wybitnych" zrezygnowało z udziału w pseudomedycznej farsie.

Artur Ilgner: Zdrajca

Niby taki był spolegliwy, karny, subordynowany; owszem, coś tam nabroił, by pokazać, że i on ma coś do powiedzenia, że nie słucha wszystkich poleceń z Nowogrodzkiej, tak jak poseł Tadeusz Cymański, który właśnie oświadczył, że jest żołnierzem PiS-u, i że będzie wykonywał wszystkie rozkazy.

Artur Ilgner: Muppet Show

Nie ma bardziej stresującej sytuacji dla felietonisty, jak świadomość, że każde odwołanie się do aktualnych wydarzeń politycznych będzie jedynie powielaniem tego, co już zostało skomentowane, wykpione, napiętnowane, przepłakane.

Artur Ilgner: Cyna i koszula

Choć już nieco przebrzmiały komentarze po incydencie z dziennikarzami wykonującymi swoje obowiązki, przypomnę - poza strefą stanu wyjątkowego Macieja Nabrdalika ("The New York Times", Macieja Moskwę (kolektyw Testigo) i Martina Diviska (European Pressphoto Agency), wracam do tematu, bo dziennikarze chcą dochodzić sprawiedliwości w sądzie.

Artur Ilgner: Zabić Polaków

Wszystkie europejskie kraje wprowadzają restrykcje covidowe. Począwszy od lockdownu (Austria), poprzez skutecznie dyscyplinowane obostrzeń jak: obowiązek noszenia masek, zakaz wstępu osób niezaszczepionych do barów, hal, basenów, kin, muzeów, czy na publiczne imprezy. Tak czynią Niemcy, Anglia, Francja, Włochy, Czechy, Słowacja etc. Tylko u nas, jak zawsze: hulaj dusza, piekła nie ma.

Artur Ilgner: Parada czy paranoja

Miałem nadzieję, że tego roku wyjdę z żoną, córką i dwumiesięczną wnuczką w wózku, i przejdę się po ulicach Warszawy.

Artur Ilgner: Demokracja w rzeźni

Jeśli w państwie o ustroju demokratycznym rodzi się ktoś, kto żądny jest autorytarnej władzy, to może dokonać tego tylko w jeden sposób: pokonać demokrację jej własnymi środkami.

Ezra Pound: Upadły anioł poezji

Egregor poetów, który i mnie w swoim czasie połaskotał próżnością, nakazuje mi przypomnieć zmarłego 1 listopada 1972 r. jednego z największych poetów XX wieku – Ezrę Pounda, człowieka o niespotykanej literackiej intuicji, który odcisnął swoje piętno na współczesnej, nie tylko angielskojęzycznej, poezji.

Artur Ilgner: It's exciting to be Polish

Z takim napisem wytłoczonym na tabliczce, na wzór tablicy rejestracyjnej, przymocowanej na klapie bagażnika, jeździłem samochodem w latach osiemdziesiątych w Kanadzie. Bo byłem dumnym Polakiem. Dzisiaj, gdybym na powrót chciał sobie zafundować taki gadżet i ruszyć gdziekolwiek na Zachód, wytłoczyłbym: "It's traumatic to be Polish".

Artur Ilgner: Noblistka, młynek do kawy i cnoty niewieście

Olga Tokarczuk 7 października tego roku odebrała zaszczytny tytuł doktora honoris causa w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Parę godzin później, w tej samej auli spotkała się ze studentami polonistyki najstarszego polskiego uniwersytetu.