Reklama
Rozwiń

Krótka historia starej iluzji

Środowisko akademickie podzieliło się na dwie grupy. Pierwsza czeka na decyzję z góry, a druga obraduje w nadziei na to, że góra uwzględni jej postulaty. Dla obu mam złą wiadomość: będzie jak zwykle.

Publikacja: 25.04.2025 15:30

Krótka historia starej iluzji

Foto: Ślepym Okiem Temidy

W powieści zatytułowanej „Lampart” Giuseppe Tomasi di Lampedusa wkłada w usta jednego ze swych bohaterów znamienne słowa: „Jeśli chcemy, by wszystko pozostało tak, jak jest, wszystko musi się zmienić”. Taki charakter od dziesięcioleci mają eksperymenty dokonywane przez polityków na szkolnictwie wyższym w Polsce. Za każdym razem ma być lepiej, po czym wszystko pozostaje po staremu.

Zadajmy proste pytanie: czy po tzw. reformie Gowina ludzie mierni, niekompetentni i kompromitujący naukę polską usunęli się z widoku? Bynajmniej. Nastał dla nich czas żniw. Kupują artykuły, płacą publicznymi pieniędzmi za ich publikację w tzw. czasopismach wysokopunktowanych, za co otrzymują wysokie oceny pracownicze. Najcwańsi pełnią funkcje rektorskie i dziekańskie. Tymczasem reszta czeka, aż porządek zrobi ktoś inny, aby móc znowu uczciwie publikować, poważnie dyskutować i rzetelnie kształcić następców. Obawiam się, że poczekają długo.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka