Tomasz P. Terlikowski: Franciszek przypomina politykom o braterstwie

Jan Paweł II wprowadził do katolickiej nauki społecznej zakorzenione w polskim doświadczeniu pojęcie solidarności. Franciszek kładzie szczególny nacisk na braterstwo zakorzenione w doświadczeniu Argentyny.

Publikacja: 16.06.2023 17:00

Tomasz P. Terlikowski: Franciszek przypomina politykom o braterstwie

Foto: AFP

Można się spierać z papieskim stanowiskiem w sprawie wojny w Ukrainie, można zarzucać Franciszkowi niezrozumienie kontekstu tej wojny czy idealizowanie Rosji, ale nie powinno to oznaczać lekceważenia całego jego nauczania społecznego. To bowiem zawiera wiele cennych elementów, które świetnie widać choćby w skierowanym – ze szpitalnej sali – przesłaniu do polityków Europejskiej Partii Ludowej. Papież wrócił w nim do swojej naczelnej idei: braterstwa.

„Myślę, że braterstwo może być także źródłem inspiracji dla tych, którzy chcą ożywić na nowo dzisiejszą Europę, aby w pełni odpowiadała oczekiwaniom zarówno jej narodów, jak i całego świata. Bo projekt dzisiejszej Europy może być jedynie projektem globalnym. Myślę, że chrześcijańscy politycy powinni być dziś rozpoznawani dzięki ich zdolności do przełożenia wielkiego marzenia o braterstwie na konkretne działania dobrej polityki na wszystkich poziomach: lokalnym, krajowym, międzynarodowym. Na przykład: wyzwania, takie jak migracja lub troska o planetę, wydaje mi się, że można podjąć, tylko wychodząc od tej wielkiej inspirującej zasady: ludzkiego braterstwa” – wskazywał papież.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Plus Minus
Tajemnice pod taflą wody