Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 04.07.2025 12:11 Publikacja: 02.06.2023 10:00
Najważniejsze, choć nie jedyne, dokonania prof. Stephena Hawkinga w obszare fizyki teoretycznej i kosmologii związane były z badaniami czarnych dziur. Na zdjęciu supermasywna czarna dziura w galaktyce Messier 87
Foto: EHT Collaboration Eso
Plus Minus: „O pochodzeniu czasu. Ostateczna teoria Stephena Hawkinga" to pięknie opisana podróż przez historię wszechświata i badań nad jego ewolucją. Udało się panu połączyć publicystykę popularnonaukową z poważną rozprawą badawczą.
Próbowałem napisać tę książkę na dwóch poziomach: pierwszy miał być przeznaczony dla osób które się po prostu interesują kosmologią, a drugi poziom był skierowany do środowiska akademickiego. Chociaż jest to książka popularnonaukowa, przedstawia kompletnie nową teorię naukową. Zazwyczaj taką teorię prezentuje się najpierw poprzez specjalną publikację o charakterze czysto naukowym. Ale bywało też już w historii, że nowe i przełomowe hipotezy były ogłaszane w zwykłej książce, która miała jedynie cechy publikacji popularnonaukowej lub była pewnym zbiorem przemyśleń naukowca. Ja wybrałem tę drugą formę. Postanowiłem napisać książkę dla szerokiego odbiorcy, w której zaprezentuję nową teorię.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Były podejmowane różne próby złagodzenia liberalnego kursu, ale ulegliśmy inżynierskiemu twierdzeniu, że nie wyw...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Przez ostatnie dekady postmodernizm przyzwyczaił nas do myślenia, że fakty są wtórne wobec interpretacji. Dziś w...
Dwie adaptacje tej powieści Prusa to, przy dzisiejszych możliwościach polskiego kina, o dwie za dużo.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas