Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 06.07.2025 08:44 Publikacja: 17.02.2023 10:00
Foto: konrad siuda
Jeśli globalizacja to synonim współpracy, wojna siłą rzeczy stanowi jej zaprzeczenie. Nic dziwnego, że już w marcu, miesiąc po napaści Rosji na Ukrainę, Larry Fink, prezes największej na świecie firmy inwestycyjnej BlackRock, napisał w liście do akcjonariuszy, że wydarzenie to wyznacza koniec globalizacji. Od tego czasu dowodów na to, że świat wkracza w epokę deglobalizacji – albo też fragmentacji – rzeczywiście przybyło. Podczas styczniowego forum ekonomicznego w Davos Kristalina Georgiewa, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, alarmowała, że „widać widmo nowej zimnej wojny, która może doprowadzić do rozpadu świata na rywalizujące ze sobą bloki gospodarcze”. Przypomniała przy tym, że to właśnie koniec poprzedniej zimnej wojny, na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, wyznaczył początek globalizacji, która zdefiniowała kolejnych kilka dekad. I choć zjawisko to od początku miało sporo krytyków, nie ma wątpliwości, że przyczyniło się do znaczącego wzrostu dobrobytu. Teraz, jak ostrzegała Georgiewa, ta „dywidenda z pokoju i kooperacji” może zostać roztrwoniona. Czy tak się stanie? Wagę tego pytania trudno przecenić w Polsce, która – choć nie zawsze to sobie uświadamiamy – należy do największych beneficjentów globalizacji.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas