Rdza pokryta lukrem

Odnoszący coraz większe sukcesy J.D. (Gabriel Basso) wraca do rodzinnego miasteczka, by zaopiekować się uzależnioną od narkotyków matką (Amy Adams, na zdjęciu z prawej). Podróż samochodem z New Haven w stanie Connecticut, gdzie studiuje na jednej z najlepszych uczelni w kraju, do Middletown w Ohio, dokąd jego dziadkowie sprowadzili się w poszukiwaniu pracy, staje się sentymentalną odyseją – wyprawą do przeszłości oraz terapią, której celem jest zrozumienie (i zaakceptowanie zarazem) tego, co i w jaki sposób go ukształtowało.

Publikacja: 11.12.2020 18:00

Rdza pokryta lukrem

Foto: materiały prasowe

„Elegia dla bidoków" Rona Howarda – reżysera od jakiegoś czasu pracującego w kratkę (dokumenty dużo lepsze od kina fikcji) – to filmowa wersja wspomnień spisanych w 2016 r. przez J.D. Vance'a (tu w roli jednego z producentów filmu). Książka ta, wydana także w Polsce, z miejsca stała się bestsellerem. Autor, choć nie bezpośrednio, stara się w niej udzielić odpowiedzi na pytanie, co takiego wydarzyło się w pewnej części Stanów Zjednoczonych (konkretniej: w rejonie Appalachów), że Donald Trump wygrał poprzednie wybory prezydenckie. Pozycja opatrzona jest znamiennym podtytułem – „Wspomnienia o rodzinie i kulturze w stanie krytycznym" – i o ile Vance analizie Ameryki poświęca znaczną część swojej książki, o tyle Howard bierze w filmie na warsztat głównie opowieść familijną.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Portugalska rewolucja goździków. "Spotkałam wiele osób zdziwionych tym, co się stało"
Plus Minus
Kataryna: Ministrowie w kolejce do kasy
Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków